Knauf Knauf

Kokį tinką pasirinkti gyvenamojo būsto drėgnoms patalpoms?

Weiter

Drėgmė – vienas iš veiksnių, formuojančių patalpos vidinį mikroklimatą, nuo kurio tiesiogiai priklauso patalpose laiką leidžiančių žmonių komfortas ir sveikata. Perteklinė drėgmė, lygiai kaip ir pernelyg išsausėjęs oras, – problema, kuriai reikia skirti ypatingą dėmesį ir imtis greitų sprendimų. Jos neįveikus laiku, kyla įvairių ligų rizika. Daug kalbama apie atskiras statybinių ar apdailos produktų grupes, kurios skirtos būtent drėgnų patalpų paviršiams apdoroti. Ar yra kokių nors ypatingų tinkų, skirtų gyvenamojo būsto drėgnoms patalpoms?

Specialūs tinkai gyvenamojo būsto drėgnoms patalpoms – mitas

Knauf specialistai dažnai sulaukia klausimų, kokį tinką rinktis būsto vonios kambariui, dušinei, virtuvei ar rūsiui, nes vyrauja nuomonė, kad tokiose patalpose galima naudoti tik kalkių ir cemento tinkus. Šis paplitęs mitas neturi jokio pagrindo: gyvenamojo būsto drėgnos patalpos priskiriamos prie normalių, įprastą drėgmės lygį patiriančių patalpų tad pirkti specialių produktų joms tinkuoti nereikia. Visais atvejais plokštumas, kurias vanduo veikia tiesiogiai (dušo ar vonios zona, paviršiai aplink praustuves, klozetus, pisuarus ir kitus įrenginius), būtina dengti papildomu hidroizoliacinės medžiagos sluoksniu. Tiesiogiai veikiantis vanduo ardo visus įprastus tinkus, tad juos visus reikia saugoti – magiško, vandeniui atsparaus produkto nėra.

Gipsniai tinkai gyvenamojo būsto drėgnoms patalpoms

Viena populiariausių vidaus darbams skirtų tinkų rūšių – gipsinis tinkas – tiks kone visose būsto patalpose. Lyginant su kitų rūšių tinkais, gipsinis tinkas yra dvigubai lengvesnis, mažiau laidus šilumai ir geriau sukimba su paviršiumi. Gipso pagrindu pagamintas tinko mišinys taip pat bus „kvėpuojantis“: sugers drėgmės perteklių iš patalpos ir išskirs jį, kai oras viduje bus per sausas. Klasika tapusį gipsinį tinką praktiška naudoti, jeigu virtuvės ar vonios kambario sienas planuojama dažyti, nes dėl smulkios tekstūros jis padeda išgauti ypač lygų paviršių, naudojant minimalų glaisto sluoksnį. Jeigu drėgnoje patalpoje norima klijuoti plyteles, svarbu įsitikinti, kad pasirinkto tinko sluoksnis tepamas atitinkamu storiu, o jo paviršius – pakankamai šiurkštus, kad plytelės gerai prikibtų prie pagrindo. Pvz., gipsinio tinko sluoksnio negalima papildomai lyginti trintuve ar glaistyti, užtenka nubraukti ir gruntuoti. Svarbu atminti, kad šį tinką patartina naudoti tik šildomose patalpose – jeigu norite tinkuoti nešildomą rūsį ar garažą, geriau rinktis kalkių ir cemento tinko mišinį.

Kalkių ir cemento tinkai gyvenamojo būsto drėgnoms patalpoms

Kalkių ir cemento tinkai dažniausiai yra labiau atsparūs šalčiui ir drėgmei, jiems būdingas įprastas vandens garų laidumas. Tinko sudėtyje esančios kalkės ir cementas suteikia produktui tam tikrą savybę - sukuria šarminę aplinką, kuri ypač nepalanki pelėsiui veistis. Toks tinkas, dažniausiai yra universalus, t.y. naudojamas tiek vidaus patalpoms, tiek fasado tinkavimui, tad yra papildomai hidrofobizuotas. Šios rūšies tinkai turi pranašumų, kai tinkuojamos įdrėkusios ar įdrėkstančios sienos arba dirbama nepalankiomis oro sąlygomis (žema temperatūra ir/arba didelė aplinkos drėgmė).

Nešildomų patalpų tinkavimas

Neretai sulaukiama klausimų apie nešildomų patalpų tinkavimo ypatybes. Pats šaltis niekaip negali paveikti tinko kokybės, tačiau nešildomose patalpose didžiausia problema – įdrėkę ir nedžiūstantys paviršiai. Tokių patalpų tipiniai pavyzdžiai: trumpalaikio apgyvendinimo patalpos, kurios įprastai neeksploatuojamos žiemą, o jas pašildant kelias dienas, galima sulaukti kondensato išsiskyrimo ant išorinių sienų paviršių.

Kitas variantas – garažo ar sandėliukų patalpos, kurios neturi pilnaverčio apšiltinimo arba visiškai nėra apšiltintos iš išorės. Tokiu atveju sienos yra labiau peršąlančios, lyginant su pagrindinėmis gyvenamosiomis patalpomis ir to pasekoje gali atsirasti kondesatas. Kitas atvejis, kai iš išorės vanduo patenka dėl neapšiltinto fasado arba dėl konstrukcijos nesandarumo. Tokais atvejais gipsiniai tinkai nerekomenduojami.

Taigi tiek vonios kambaryje, tiek virtuvėje galima rinktis ir kalkinius, ir gipsinius, ir mišrius (kalkių ir cemento, kalkių ir gipso) tinkus. Tinkamiausią produktą reikėtų rinktis pagal konkrečią situaciją: patalpos sąlygas, statybinį pagrindą, pasirinktą apdailą, reikalavimus tinko drėgmės reguliavimo savybėms, pageidaujamą tinko dengimo būdą ir, aišku, architektūrinį sumanymą.

DAUGIAU INFORMACIJOS