Knauf Knauf

Tinkavimas

Tinkavimas KNAUF gipsiniais tinkais

Ieškote idealiai visiems vidaus darbams tinkančio tinko? KNAUF jau 50 metų kuria aukščiausios kokybės universalius, ekonomiškus ir patikimus gaminius. Tinku lengvai išgaunamas lygus paviršius, jis greitai džiūsta, netrupa ir neskilinėja. Išdžiuvusį paviršių galite dažyti ar klijuoti tapetais jau po 14 dienų.

Weiter

TINKAVIMAS VIDAUS PATALPOSE

Ant vidaus patalpų sienų ir lubų padengtas tinkas sudaro didelį plotą, todėl turi reikšmingą įtaką jų mikroklimatui, architektūrai ir pobūdžiui. Tinkai ne tik išlygina sienų paviršių, sudaro sienų apdailos pagrindą, bet ir patys gali būti naudojami kaip apdailos medžiaga. Sienos ar lubos yra sudėtinė konstrukcija, kurios dalys turi derėti tarpusavyje ir atlikti numatytas funkcijas. Šiais laikais atliekant statybos ir renovacijos darbus pasitaiko pačių įvairiausių pagrindų: naujas plytų ir įvairių blokelių ar senas mūras, polistireno ar medžio skiedrų ir cemento liktiniai klojiniai, seniai tinkuotas paviršius ar dažų danga. Akytbetonio su pagerinta šilumine varža, keramzito, tuštuminių keramikos ir kitų lengvųjų statybinių blokelių tankis, atsparumas gniuždymui, elastingumo (tamprumo) modulis yra gerokai mažesni, palyginti su pilnavidurių plytų ar betono, t. y. šių blokelių mūras „minkštesnis“. Tai reiškia, kad, norint pasiekti geriausią rezultatą, kiekvienai tinkavimo darbų užduočiai atlikti būtina turėti kompleksinių profesionalių žinių. Jei pagrindo paruošimas ir tinkavimo sistemos pasirinkimas bus techniškai pagrįsti, tinkuoti paviršiai atitiks aukštą kokybę, bus patikimi, funkcionalūs, ilgaamžiai ir estetiški. Yra daugybė skirtingų sienų statybos medžiagų ir tinko rūšių. Tačiau kuris tinkas kokiam pagrindui tinka? Reikėtų atkreipti dėmesį, kad ant „minkštesnio“ pagrindo neturėtų būti dengiamas „kietesnio“ tinko sluoksnis. Projektuotojai, užsakovai ir rangovai gali remtis profesionaliai pateiktomis „Mūro ir betono tinkavimo rekomendacijomis“ („Leitlinien für das Verputzen von Mauerwerk und Beton“). Leidinyje vadovaujamasi pagrindiniu principu – kad tinko arba tinko sistemos savybės turi atitikti pagrindo reikalavimus. Pvz.: tinko tankis, palyginti su mūro statybinių plytų ar blokelių tankiu, turi būti toks pat arba artimas, bet negali būti stipriai didesnis.

TINKAVIMAS: KODĖL VERTA RINKTIS KNAUF GIPSINĮ TINKĄ?

1. Kietas ir elastingas: netrupa, neskilinėja, galima kalti vinis, kabinti lentynas.

2. Universalus: tinka rūsio, vonios, virtuvės koridorių, sporto salių įrengimui.

3. Ekonomiškas: medžiagos ir darbo laiko sąnaudos beveik perpus mažesnės lyginant su kalkių-cemento mišiniais

4. Patikimas: patikimai sukimba su visais paviršiais

5. Greitai džiūsta: maždaug po 10 – 14 dienų galima daryti tolimesnę apdailą

6. Atsparus degimui: nuo karščio išskiria vandenį ir sudaro ugnį stabdančią garų uždangą

7. Reguliuoja patalpų mikroklimatą: kai reikia, sugeria ir sulaiko drėgmę ar ją išskiria

8. Mažas šiluminis laidumas: padeda kurti namų jaukumą

Daugiau apie gipsinių tinkų privalumus skaitykite čia.

TINKŲ RŪŠYS

Tinką sudaro užpildas ir rišiklis, kurie kartu suformuoja patikimą ir stiprų ryšį tinko struktūroje. Rišiklis lemia fizines tinko savybes. Dažniausiai naudojami tinkai su mineraliniais rišikliais: gipsas, kalkės, cementas ir jų deriniai.

Gipsiniai tinkai

Gipsinis tinkas, kaip vidaus patalpų sienų ir lubų tinkas, tinka ir sausoms, ir drėgnoms patalpoms. Jis turi atitikti DIN EN 13279-1 standartą. Sienų ir lubų tinkai su gipso rišikliu jau naudojami šimtmečius, todėl juos galima nesunkiai integruoti į esamus statinius. Rekonstruojant pastatus, labai dažnai pasitaiko itin nelygių arba nevisiškai išlygintų ir vertikalių plotų. Kad šie sienų ir lubų paviršiai taptų lygūs ir estetiški, gali prireikti juos tinkuoti storesniu nei įprasta 10 mm tinko sluoksniu. Dirbant su gipsiniais tinkais, tai nesudaro jokių problemų. Kadangi gipsinis tinkas labai gerai sukimba su pagrindu, kietėja ir džiūsta nesitraukdamas, tiek mašininiu, tiek rankiniu būdu dengiamą gipsinį tinką galima tepti vienu storesniu sluoksniu ir taip sumažinti darbo sąnaudas. Be to, naudojant gipsinį tinką, galima įgyvendinti visas paviršiaus apdailos galimybes. Gipsas gali labai greitai sugerti ir išskirti patalpos drėgmę, todėl jis puikiai užtikrina gerą gyvenamųjų patalpų mikroklimatą ir naujos statybos, ir modernizuotuose senuose pastatuose. Be to, sienas, padengtas gipsiniu tinku, visada malonu liesti – jaučiama maloni šiluma. Mažesnis gipsinio tinko šilumos laidumas apsaugo nuo šilumos nuostolių, o tai padeda taupyti energiją. Kitas svarbus privalumas: gipsiniai tinkai taip pat užtikrina ir priešgaisrinę apsaugą, nes gipso kristalų struktūroje yra vandens. Kilus gaisrui, vanduo išsiskiria ir sudaro ugnį slopinančią garų užuolaidą. Gipsinis tinkas tinka visoms vidaus patalpoms: gyvenamosioms, biurų, klasių ir kt. Net namų virtuvėse, voniose ar panašios paskirties patalpose, pvz.: sanitarinėse viešbučių, ligoninių arba slaugos namų patalpose, nedvejojant galima rinktis gipsinį tinką.

Kalkiniai bei kalkių ir cemento tinkai

Savybes lemianti, pagrindinė kalkinio bei kalkių ir cemento vidaus patalpoms skirto tinko rišamoji medžiaga yra hidraulinės kalkės, gebančios kietėti ir ore, ir vandenyje, ir (arba) orinės kalkės, kietėjančios tik ore. Kalkės gaminamos iš kalcio karbonato ir gamtoje pasitaiko gana dažnai. 800–1400 °C temperatūroje deginant kalkakmenį, susiformuoja vadinamosios negesintosios kalkės. Jas sumaišius su vandeniu įvyksta reakcija ir susidaro gesintosios kalkės, kurias jau galima naudoti tinko mišiniams. Gesintosios kalkės džiūsta ore ir vėl tampa kalcio karbonatu.

Tiek gesintosios, tiek negesintosios kalkės yra labai korozinės, todėl kalkių bei kalkių ir cemento tinkai turi būti apdirbami itin atsargiai. Tačiau sukietėjusios kalkės yra visiškai nekenksmingos nei žmonėms, nei gyvūnams.

Kalkinis tinkas tinka patalpoms, kurių oro drėgmė normali, taip pat gyvenamųjų namų virtuvėms ir vonios kambariams. Naudojamas ten, kur keliami aukšti gyvenamųjų patalpų mikroklimato kokybės reikalavimai. Kaip tradicinė apdailos medžiaga tinka istoriniams pastatams restauruoti. Kalkiniai tinkai gali būti naudojami tiek viduje, tiek išorėje. Jie yra stipriai šarminiai, o tai reiškia, kad prevenciškai saugo nuo pelėsių.

Kalkių ir cemento tinkai yra iš anksto gamykloje sumaišyti sausieji skiediniai, kuriuose teigiamos kalkinio tinko savybės sujungiamos su teigiamomis cemento savybėmis. Vienas to pavyzdžių – KZ Universalputz išorės ir vidaus darbams skirtas tinkas.

Lengvojo tinko sistemos

Lengvuoju tinku (santrumpa „LW“; angl. lightweight rendering / plastering mortar) pagal DIN EN 998-1 vadinamas specifinių savybių turintis tinko skiedinys. Sausasis tankis ≤ 1300 kg/m³.

Dėl mažo tankio, riboto atsparumo (atsparumo klasė CS I ir CS II) ir mažesnės deformacijos traukimosi metu lengvasis tinkas ypač tinka lengvoms sienų statybinėms medžiagoms (lengvoms akytosioms plytoms, akytbetoniui arba lengvajam betonui, kurių šilumos laidumo koeficientas nuo 0,055 iki 0,19 W/m·K). Tyrimai įrodė, kad šiems tinkams būdingas palankus < 1 E modulio (tinko) / E modulio (pagrindo) santykis, todėl jie optimaliai tinka silpniems pagrindams ir pagrindams iš šilumą izoliuojančių blokelių.

Plonasluoksniai tinkai

Didelio formato, plonu sluoksniu sumūrytų blokelių, ypač iš akytbetonio arba kalkakmenio, tinko pagrindams vidaus patalpose galima naudoti plonasluoksnius tinkus. Tai specialūs vidaus darbams skirti tinkai gipso, gipso ir kalkių arba kalkių ir cemento pagrindu. Kitaip nei įprastas vienasluoksnis vidaus darbams skirtas tinkas, dažniausiai dengiamas 10 mm storio sluoksniu, šis tinkas gali būti formuojamas iki 6 mm storio sluoksniu, pavienėse vietose – min. iki 3 mm. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad pagrindo lygumo nuokrypiai, leidžiami, tinkuojant plonasluoksniu tinku, neturi viršyti 2 mm per 2 metrus.

Sanuojantys tinkai

Tinkuojant sanuojančiais tinkais, reikia laikytis WTA atmintinės 2-9-04/D „Sanuojančių tinkų sistemos“ ir gamintojo nurodymų.

Sanuojantys tinkai (pagal EN 998-1 santrumpa „R“; angl. renovation mortar) – tai specialūs akyti tinkai (poringumas > 40 % tūrio), turintys labai gerą vandens garų laidumo koeficientą ir mažesnį kapiliarinį laidumą. Jie naudojami drėgnam ir (arba) druskų pažeistam mūrui tinkuoti.

Termoizoliaciniai tinkai

Tinkai, turintys daugiau lengvųjų priedų, dažniausiai išpūsto polistireninio putplasčio grūdelių ir šilumos laidumo koeficientą ≤ 0,2 W/(m·K), vadinami termoizoliaciniais tinkais (santrumpa „T“). Tinkas atitinka šiuos reikalavimus, jei jo sausasis tankis ≤ 600 kg/m³. Pagal DIN EN 998-1 išskiriamos šios šilumos laidumo grupės:

 • T 1 ≤ 0,1 W/(m·K)
 • T 2 ≤ 0,2 W/(m·K)

Vokietijoje dažniausiai naudojami termoizoliaciniai tinkai, kurių šilumos laidumo koeficientas yra nuo 0,06 arba 0,07 W/(m·K).

VIDAUS DARBAMS SKIRTO TINKO SISTEMOS PASIRINKIMAS

Parinkimas pagal naudojimo sritį

Paprastai išskiriamos trys naudojimo sritys:

1) Sausos patalpos.

2) W0-I ir W1-I vandens poveikio klasės paviršiai drėgnose patalpose, tokiose kaip vonių kambariai butuose, joms prilygstančios viešbučių ir ligoninių patalpos, gyvenamųjų namų virtuvės ir tualetai.

3) W2-l ir W3-l vandens poveikio klasės paviršiai šlapiose patalpose, tokiose kaip viešosios pirtys, bendrai naudojami dušai, komercinės virtuvės, alaus daryklos, skerdyklos ir t. t.

Naudinga žinoti Gipsinius tinkus pagal DIN 18534-1 galima naudoti W0-I ir W1-I srityse.

 • W0-I yra paviršiai, kuriuos kartais veikia vandens purslai.
 • W1-I yra paviršiai, kuriuos dažnai veikia vandens purslai arba kartais veikia tekantis buitinis vanduo, t. y. nėra pastovaus vandens slėgio poveikio.

Paprastai patalpose, kuriose bus didelė ir labai didelė drėgmės apkrova, naudojami specialūs kalkių ir cemento arba cemento tinkai.

Daugiau informacijos apie gipsinio tinko naudojimą drėgnose ir šlapiose patalpose skaitykite čia

Pasirinkimas pagal pagrindo rūšį ir savybes

Renkantis tinko rūšį, reikia atsižvelgti į pagrindo savybes. Pagrindinis taikomas principas – tinko arba tinko sistemos savybės turi atitikti pagrindo reikalavimus. Pvz., tinko tankis, palyginti su mūro statybinių plytų ar blokelių tankiu, turi būti panašus, geriausia, kad būtų mažesnis, bet negali būti stipriai didesnis. Nors toks taikymo principas skirtas renkantis išorės tinko sistemas, jis puikiai tinka ir vidaus patalpų tinkui.

Tinkų savybės Įprastas kalkių ir cemento tinkas Lengvasis kalkių ir cemento tinkas Gipsinis tinkas Termoizoliacinis tinkas
Tipas - I tipas II tipas - -
Klasė / atsparumas gniuždymui, N/mm² CS II / CS III
3–7
CS II
2,5–5
CS I / CS II
1–3
B1-B7
2–6
CS I
0,5–1,5
Sausasis tankis, kg/m³ 1300–1800 1000–1300 600–1100 950–1100 250–500
Silikatinės, keraminės pilnavidurės plytos ✔✔ ✔✔✔ ✔✔✔ ✔✔✔ ✔✔✔
Tuštuminiai keraminiai blokeliai, plytos, tankio klasė ≥ 800 kg/m³ ✔✔✔ ✔✔✔ ✔✔✔ ✔✔✔
Lengvieji, tuštuminiai blokeliai (su integruota šilumos izoliacija), tankio klasė < 800 kg/m³ ✔✔c) ✔✔✔ ✔✔ ✔✔✔
Akytbetonio blokeliai, tankio klasė 300–600 kg/m³ Šilumos laidumas λR > 0,11 ✔✔ ✔✔✔ ✔✔ ✔✔✔
Šilumos laidumas λR ≤ 0,11 ✔✔✔ ✔✔ ✔✔✔
Keramzito blokeliai, tankio klasė apie 650–880 kg/m³ ✔✔✔ ✔✔✔ ✔✔✔ ✔✔✔
Lengvojo betono tuštuminiai blokeliai Tankio klasė 950–1050 kg/m3 ✔✔✔ ✔✔✔ ✔✔✔ ✔✔✔
Su izoliacinės medžiagos užpildu šilumos laidumas λR < 0,10 ✔✔✔ ✔✔✔ ✔✔✔ ✔✔✔
Įprastas betonas, tankio klasė ≥ 2000 kg/m³ ✔✔✔ ✔✔✔ ✔✔✔ ✔✔✔ ✔✔✔

Pasirinkimas pagal planuojamą apdailos rūšį

Optimalus tinko pasirinkimas, esant įprastoms apdailos dangoms, tokioms kaip matiniai arba pusiau blizgūs dažai, tapetai ar blizgi venecijietiška apdaila, yra tinkas, kurio paviršių galima glotninti. Labiausiai Lietuvoje paplitusi tokio tipo tinko rūšis – gipsinis tinkas. Jis taip pat puikiai tinka sienų dangoms iš keraminių, natūralaus akmens ar dirbtinio akmens plytelių ar plokščių.

Paaiškinimai: ¹ - Aptariant paviršiaus paruošimo lygius, visuomet reikia paminėti tinko paviršiaus paruošimo būdą (nubrauktas, užglotnintas, užtrintas arba veltas), pvz.: Q2 – užglotnintas.

² - Patariama tinkuoti naudojant tinko sluoksnio žymenis.

³ - Praktiškai visada naudojami tinko sluoksnio žymenys.Daugiau informacijos apie tinkų paviršiaus apdailą skaitykite čia

Paviršiaus paruošimo lygis¹ Nubrauktas tinko paviršius / išlyginta tinkuota plokštuma Užglotnintas tinko paviršius
- Paviršiaus tinkamumas Matmenų paklaida Paviršiaus tinkamumas Matmenų paklaida
Q1 Techninis tinkavimas Tinka, pvz.:
 • Sienų dangos iš keraminių, natūralaus akmens ar dirbtinio akmens plytelių ar plokščių.
 • Dekoratyvusis tinkas, kurio grūdelių dydis ≥ 2,0 mm.
Standartiniai paviršiaus lygumo reikalavimai Techninis tinkavimas
-
Q2 Tinka, pvz.:
 • Dekoratyvusis tinkas, kurio grūdelių dydis > 1,0 mm.
Standartiniai paviršiaus lygumo reikalavimai Tinka, pvz.:
 • Vidutinės ir stambios struktūros sienų danga, pvz., drožliniai tapetai.
 • Matiniai dažai, dažai su užpildais (pvz., kvarciniai dispersiniai dažai), dengiami ilgaplaukiais arba struktūriniais voleliais.
Standartiniai paviršiaus lygumo reikalavimai
Q3 Tinka, pvz.:
Sienų danga iš didelio formato plytelių, stiklo, natūralaus akmens plytelės ir pan.²
Aukštesni paviršiaus lygumo reikalavimai Tinka, pvz.:
 • Dekoratyvusis tinkas, kurio grūdelių dydis ≤ 1,0 mm.
 • Smulkios struktūros sienų danga, pvz., flizelino tapetai.
 • Matiniai smulkios struktūros dažai / dangos.
Aukštesni paviršiaus lygumo reikalavimai
Q4 - - Tinka, pvz.:
 • Metalo, vinilo arba šilko tapetai.
 • Dažyvės arba vidutinio blizgumo dažai.
 • Glaistymo ir glotninimo technikos.
Aukštesni paviršiaus lygumo reikalavimai³

Kaip veikia gruntas?

Šiame video klipe pristatome, kaip gruntas ir jo panaudojimas vidaus apdailos procese gali padėti išvengti sienų ir lubų įtrūkimų.

Daugiau apie gruntus skaitykite čia .

STRAIPSNIAI

 • 8 gipsinio tinko pranašumai

  8 gipsinio tinko pranašumai

  Kad ir kokią galinę sienų apdailą pasirinktumėte, geram rezultatui visada reikės tinkamai paruošto paviršiaus, o tam didelę įtaką daro tinkamai pasirinktas tinkas. Siūlome rinktis gipsinį tinką ir pateikiame 8 priežastis kodėl. Skaityti visą straipsnį
 • Nepakeičiama klasika – Knauf MP75 gipsiniai tinkai

  Nepakeičiama klasika – MP75 gipsiniai tinkai

  Šešto dešimtmečio gale, Vakarų Europoje kilus statybų bumui, buvo sukurtas pramoninis gipsinio tinko variantas - Knauf MP75. Produktas buvo pirmasis gipsinis tinkas, iš kurio išsirutuliojo visa gipsinių tinkų Knauf MP75 šeima. Skaityti visą straipsnį
 • Gipsinis tinkas – visiems užsakovo sumanymams

  Gipsinis tinkas – visiems užsakovo sumanymams

  Modernūs būstai neretai iškelia aibę klausimų: kokią vidaus apdailą pasirinkti, kad ji būtų ne tik kokybiška, bet ir draugiška žmogui, o svarbiausia – leidžianti įgyvendinti net ir sudėtingiausius architektūrinius sumanymus. Skaityti visą straipsnį
 • Kuo išskirtinis kalkinis tinkas?

  Kuo išskirtinis kalkinis tinkas?

  Kalkiniai tinkai ir mūro mišiniai, yra žinomi ir naudojami nuo seniausių laikų. Pakanka prisiminti antikinius Romos, Graikijos ar kitų senovės civilizacijų pastatus, kur kalkės buvo naudojamos, kaip viena iš pagrindinių statybinių medžiagų. Skaityti visą straipsnį

JUMS TAIP PAT GALĖTŲ BŪTI ĮDOMU

 • Cementiniai tinkai

  Cementiniai tinkai

  Tradiciniai, patikimi, lengvai apdorojami tinkai. Puikiai tinka gamybinėms, nešildomoms ar mažai šildomoms patalpoms. Daugiau
 • Kalkiniai tinkai

  Kalkiniai tinkai

  Kalkinis tinkas yra nepakeičiamas dirbant su nestipriai pažeistu mūru todėl yra plačiai naudojamas atliekant paveldo objektų restauracijos darbus. Daugiau

DAUGIAU INFORMACIJOS