Knauf Knauf

Remonto darbai vonioje: kodėl verta rinktis gipsinius tinkus?

Weiter

Vieniems remontas susijęs su maloniais pokyčiais ir didesniu būsto komfortu, kitiems – su sunkiu darbu, išlaidomis ir galvos skausmu. Nors galvojame skirtingai, visus mus sieja vienas dalykas: niekam nepatinka, kai remonto darbai užsitęsia per ilgai. Kad darbas vyktų sklandžiai, o rezultatas džiugintų, būtina rinktis tinkamiausius produktus. Ypač vertinamos universalios medžiagos, turinčios daugiau pritaikymo galimybių, lengvai paruošiamos, tinkamos naudoti skirtingoms patalpoms ar paviršiams. Remontuojant vonią, atrodo, gali prireikti labiausiai specifinių sprendimų – juk tai drėgmės veikiama patalpa, kuriai keliami aukšti higienos reikalavimai. Anot specialistų, renkantis tinką vonios kambariui, verta pasižvalgyti į gipsinių tinkų grupės produktus. Jie turi daugybę privalumų, yra paprastai naudojami ir nepaprastai universalūs.

Gipsinių tinkų universalumas

Retai kada remonto darbus pradedame nuo visiškai švaraus, vadinamojo „nulinio“ paviršiaus. Net atsisveikinus su sena sienų, lubų ar grindų apdaila tenka dirbti su nelabai lygiais statybiniais paviršiais, gruntų, tinkų ar klijų likučiais... Lyginant su kitos kilmės tinkais (kalkiniais, cementiniais ir t. t.), gipsinis tinkas yra lengvesnis ir patvariau sukimba su įvairiais paviršiais, tad neatšoks net nuo senų medžiagų likučiais užteršto, rekonstrukcijai ruošiamo pagrindo. Gipsiniai tinkai yra labai universalūs: juos galima naudoti ir kaip apdailos pagrindą (pvz., keraminių plytelių sluoksniui), ir kaip baigiamąjį apdailos sluoksnį prieš dažymą. Kadangi tai įvairaus storio sluoksniais dengti tinkama medžiaga, gipsiniu tinku taip pat galima suformuoti tiek glotnias, tiek grublėtas paviršių faktūras, kas padės paslėpti nelygumus.

Ruošiantis remonto darbams, ypač svarbus darbo greitis ir patogumas, o paviršiams, nuo kurių pašalinta senoji apdaila, reikia skirti ypatingą dėmesį. Kartais atnaujinti nusprendžiama ne visą, o tik dalį patalpos ar paviršiaus – tuomet reikėtų rinktis produktą, kurį būtų paprasta naudoti mažame plote, svarbus preciziškumas. Ne be reikalo specialistai rekomenduoja remonto darbams rinktis būtent gipsinius tinkus. Tai patogūs naudoti produktai, tinkantys tiek specialioms užduotims, tiek smulkiems darbams.

Gipsinius tinkus galima naudoti ant visų stabilių paviršių, įvairios paskirties pastatuose ir patalpose. Jie elastingi, tad tiks ir šildymo įrenginiams tinkuoti, tvirti ir atsparūs smūgiams, todėl džiugins ypač ilgai, be to, yra mažiau laidūs šilumai. Taikymo galimybės ypač didelės, taigi po vonios kambario remonto likusį nesunaudotą gipsinį tinką galima drąsiai naudoti ir kitoms buto patalpoms atnaujinti.

Kokybiškam remontui paprastai reikia laiko, įgūdžių ir lėšų. Gipsiniai tinkai turi pranašumą ir šitose kategorijose. Jie santykinai greitai džiūsta: atsižvelgiant į remontuojamoje patalpoje vyraujančias sąlygas, baigiamąją apdailą galima įrengti praėjus nuo 10 iki 14 dienų po tinkavimo darbų. Gipsinių tinkų asortimentas didžiulis, o viena iš šios produktų grupės skirstymo kategorijų yra darbo pobūdis: vieni tinkami dengti rankiniu, kiti mechaniniu būdu, darbo procesas patogus ir greitas. Maža to, lyginant su kitų rūšių tinkais, gipsiniams produktams būdingos beveik dvigubai mažesnės medžiagos sąnaudos. Taigi tai ypač piniginei draugiškas sprendimas.

Nepalanki terpė pelėsiui

Prasčiau vėdinamuose vonios kambariuose kyla galimybė atsirasti pelėsiui: vienos jo rūšys panaikinamos lengviau, kitos sunkiau, tačiau visos, be jokios abejonės, gadina estetinį patalpos vaizdą ir yra pavojingos žmonių sveikatai. Paprasčiausias būdas įveikti pelėsį – neleisti jam rastis nuo pat pradžių, tinkamai įrengiant patalpas. Tą galima padaryti ir pasirinkus pelėsiui veistis nepalankias medžiagas. Būtent tokie ir yra gipsiniai tinkai. Tai mineralinės kilmės produktai, kurių sudėtyje nėra jokių organinių medžiagų, kuriomis įprastai minta pelėsinis grybelis. Gyvenamojoje aplinkoje tai taip pat svarbu, norint užtikrinti gerą patalpų mikroklimatą, nes tinkas neišskiria jokių lakiųjų organinių junginių, o jo porėta struktūra leidžia reguliuoti drėgmės lygį, sugerdama drėgmės perteklių ar jį išskirdama patalpai išsausėjus.

Rotband – gipsinių tinkų klasika

Vonios kambario remonto darbams Knauf specialistai rekomenduoja rinktis laiko patikrintą ir garbingą vietą rinkoje užsitarnavusį gaminį. Vienas universaliausių, meistrų ypač pamėgtas ir plačiai naudojamas produktas – vienasluoksnis Rotband gipsinis tinkas. Šis tinkas gali būti dengiamas ir labai plonu, vos kelių milimetrų, sluoksniu, ir storesniu arba net labai storu, kelių centimetrų, sluoksniu. Tai sausas, rankiniu būdu tinkuoti skirtas, greitai stingstantis ir puikiai su betono, plytų bei įvairių blokelių paviršiais sukimbantis, gerai mažiems plotams tinkantis padengti produktas. Būtent dėl to Rotband gipsinis tinkas dar vadinamas universaliu remontiniu mišiniu.

Kitas Rotband tinko pranašumas – jam nebūdingas didelis suslūgimas džiūvimo metu. Dėl šios priežasties jis džiūdamas netrūkinėja ir yra labai patogus remontuojant paviršius – vienu produktu galima tvarkyti ir nedidelius defektus, ir galbūt naujai pertinkuoti atskirus ruožus.

Remontuojant vonios kambarį, reikia prisiminti, kad, ruošiant pagrindą plytelėms, tinkas turi būti dengiamas vienu sluoksniu, kurio storis siektų mažiausiai 10 mm. Norint užtikrinti gerą plytelių sukibimą su pagrindu, jo paviršiaus negalima užtrinti. Tinką pakanka padengti ir nubraukti suformuojant plokštumą, išlaikant šiurkščią paviršiaus faktūrą. Tokio paviršiaus nereikia ir net negalima papildomai apdoroti – užtenka tik nugruntuoti tinkui išdžiūvus. Šie reikalavimai galioja absoliučiai visiems tinkams: tiek gipsiniams, tiek cementiniams, tiek kalkiniams.

Rotband tinko universalumas leidžia įgyvendinti kuo įvairiausius architektūrinius ar dizaineriškus sumanymus. Juo galima formuoti ir ypač lygų, ir reljefinį paviršių. Jau kelerius metus vonios kambarių interjerų madose aukščiausias pozicijas užima maišyta sienų apdaila, t. y. plytelėmis sienos dengiamos tik iki pusės arba 2/3 aukščio (išskyrus dušo zoną, kur plytelių danga beveik siekia lubas). Likusi sienų dalis nudažoma su plytelių spalva derančiais dažais. Ruošiant tinkuojamą paviršių dažymo darbams, ypač svarbu išgauti kuo lygesnį pagrindą. Tai įmanoma pasiekti apdorojant produkto sluoksnį įprastu gipsiniams tinkams būdu: Rotband tinko sluoksniui pradėjus stingti, paviršius šiek tiek sudrėkinamas ir užtrinamas specialia smulkių porų Rotband trintuve. Taip paviršius „atpalaiduojamas“, o iš tinko ištraukiama smulkios frakcijos medžiaga. Ji šiek tiek panaši į glaistą: naudojant platų glaistiklį, poros užglotninamos, pataisomi smulkūs defektai ir papildomai išlyginamas nutinkuotas paviršius. Dažniausiai taip apdorotą paviršių vis tiek reikia glaistyti atitinkamais produktais, tačiau tam pakanka tik vieno glaisto sluoksnio.

Nors gipsinis tinkas Rotband tinkamas naudoti įprasto drėgnumo patalpose, tiesiogiai vandens veikiamus nutinkuotų paviršių plotus vis tiek reikia padengti hidroizoliacinės medžiagos sluoksniu. Dažnai manoma, kad gipsinis tinkas labai jautrus vandens ar drėgmės poveikiui, tad negali būti naudojamas drėgnose patalpose, tokiose kaip vonios kambariai ar virtuvės. Tačiau iš tikrųjų tai tik vienas iš gipsinius tinkus apipynusių mitų, neturintis jokio faktinio pagrindo. Vonios kambariai, virtuvės ar garažai yra normalios drėgmės lygio veikiamos patalpos. Jei tik patalpų vėdinimo sistema veikia sklandžiai, tokiomis sąlygomis gipsiniams tinkams nieko nenutiks.

Pastovios drėgmės veikiamose patalpose, pvz., baseinuose, sporto mokyklų dušinėse ir pan., gipsiniai tinkai negali būti naudojami, nes čia drėgmė paviršius veikia nuolat, medžiagos neturi laiko išdžiūti ir „atsigauti“ nuo drėgmės. Juk namų vonioje drėgmė laikosi tik tol, kol šeimos nariai išsimaudo, po to patalpa ilgą laiką nenaudojama, drėgmė sėkmingai pašalinama (jei veikia vėdinimas) ir tinkas gali normaliai išdžiūti. Baseino patalpose nėra laiko „atsikvėpti“, todėl čia gipsiniai tinkai ir netinka. Vis dėlto tokiose šlapiose patalpose negali būti naudojama ir didžioji dalis visų įprastų kalkių ir cemento tinkų. Tinkas turi būti pakankamai hidrofobizuotas, kad pastovi drėgmė jo nepaveiktų.

Tad nepamirškime: kad ir kokios tipo tinkas buvo naudotas, remontui pasibaigus, norint pageidaujamą rezultatą išlaikyti kuo ilgiau, būtina užtikrinti tinkamą patalpos vėdinimą.

DAUGIAU INFORMACIJOS