Knauf Knauf

Gipsinis tinkas Knauf: kurį pasirinkti?

Weiter

Knauf gipsinių tinkų istorijos pradžia – XX a. vidurys, kai buvo pagamintas dabar jau klasika tapęs Rotband sausasis tinko mišinys. Šiandien Knauf gipsinių tinkų šeima gerokai išaugusi: kiekvienoje šalyje asortimentas varijuoja, o iš viso galima suskaičiuoti iki keliolikos skirtingų savybių turinčių šios kategorijos produktų. Tad, nors tinkas vienas – gipsinis – jo atmainų yra daug ir įvairių, o kiekvienai gipsinio tinko rūšiai būdingos savitos savybės ir taikymo galimybės. Todėl, atidžiai išstudijavus produktų asortimentą, tinkamiausio tinko pasirinkimas neturėtų kelti galvos skausmo.

Kodėl verta rinktis gipsinį tinką?

Nors Lietuvoje gipsiniai tinkai naudojami tik nuo praėjusio amžiaus pabaigos, jie labai greitai pavergė vidaus apdailos medžiagų rinką. Visų pirma tai estetiškas ir kokybiškas sprendimas: išdžiūvęs paviršius yra ypač glotnus, džiūdamas tinkas nepraranda tūrio ir neskilinėja, gerai sukimba su bet kokiu statybiniu paviršiumi, yra tvirtas ir atsparus smūgiams. Tad, laikantis būtinos darbo eigos ir atsakingo eksploatavimo etiketo, lygiais paviršiais galima džiaugtis ypač ilgai.

Gipsiniai tinkai patiks ir natūralius produktus vertinančiam naudotojui: tai mineralinės kilmės, tiesiai iš gamtos išgaunamas produktas, kurio sudėtyje nėra jokių potencialiai kenksmingų žmogui ar gamtai lakiųjų organinių medžiagų. Beje, būtent dėl to gipsinis tinkas yra nepalanki terpė pelėsiui atsirasti: grybelis daugiausia minta organinėmis medžiagomis, kurių šio tipo produkte trūksta. Gipsiniai tinkai yra visiškai saugūs naudoti gyvenamosios paskirties patalpose, be to, juos galima rinktis ir drėgmei jautriose vietose – dėl porėtos struktūros tinkas geba reguliuoti drėgmės pusiausvyrą.

Gipsinių tinkų savybės

Pagrindinė savybė, į kurią verta atkreipti dėmesį yra jo tvirtumas arba, kitaip tariant, galimybė atlaikyti mechanines apkrovas. Žaliavos, naudojamos gipsinių tinkų gamybai, turi tiesioginę įtaką tinkų savybėms, ypač jų minkštumui ar kietumui.

Lietuvoje Knauf siūlo Latvijos gamykloje pagamintus tinkus. Čia jie gaminami iš natūralaus gipso akmens, kasamo atviruose karjeruose. Tokia žaliava suteikia produktams kietumo ir net lengvieji tinkai yra „kietesni“, palyginti su, pvz., iš Lenkijos įvežamais tinkais (iš šios šalies produkciją į Lietuvą gabena dauguma kitų importuotojų). Ten tinkai gaminami iš vadinamojo REA gipso. Ši žaliava išgaunama iš elektrinių, kurios kurui naudoja akmens anglį. Filtruojant ir valant šių elektrinių išmetamus dūmus kaminuose, vykstant cheminėms reakcijoms susidaro grynas gipsas. Štai šis grynas gipsas ir naudojamas gaminant gipsinius tinkus. Vis dėlto, kadangi jų sudėtyje nėra papildomų medžiagų, kietinančių produktą, pvz., dolomito, gaunami produktai būna šiek tiek minkštesni. Nereikia abejoti, kad natūralus gipsas, nors ir brangesnis, yra iškastinė medžiaga, turinti rimtų pranašumų. Būtent dėl to iš natūralaus gipso pagaminti produktai yra atsparesni fizinėms apkrovoms.

Rengiant nuosavą būstą, tinko tvirtumas galbūt ir neturi didelės reikšmės, tačiau planuojant namuose įrengti specifinės paskirties patalpas, pvz., sporto kambarį ar dirbtuves, verta pagalvoti apie sunkesnio tipo tinką. Lengvojo tinko taip pat neverta naudoti garaže, rūsyje, sandėlyje ar kitose patalpose, kur laikomi sunkūs įrenginiai ar transporto priemonės. Vadovaujantis šia logika, lengvieji gipsiniai tinkai netinkami ir viešoms, dideles apkrovas patiriančioms patalpoms: sporto salėms, holams, koridoriams, mokyklų, ligoninių, bendruomenės centrų ir kitoms panašiai intensyviai naudojamoms patalpoms.

Tačiau lengvųjų tinkų nuvertinti nereikia. Kartais jie yra nepamainomi, pvz., kai tinkuojami seni pagrindai, kuriuose būna ir trūkių, ir kitų pažeidimų. Jie puikiai tinka, tinkuojant elastingus pagrindus, o tokie pagrindai šiais laikais sudaro nemažą dalį lengvojo mūro, pvz.: dujų silikatas ar tuščiaviduriai keraminiai blokeliai. Statyboje galioja taisyklė: toliau einantys sluoksniai turi būti bent jau ne standesni nei pagrindas, o geriau, kad būtų kiek elastingesni. Todėl ant gana elastingo mūro dengti standaus tinko sluoksnį pavojinga, nes šis standus sluoksnis gali suskilinėti panašiai kaip ledo lytys ant upės ar ežero paviršiaus.

Atsižvelgiant į tinko tvirtumą ir atsparumą, paskirtį bei dengimo būdą, rinktis tinkamiausią Knauf gipsinį tinką galima iš toliau išvardintų produktų.

Rotband ir Goldband

Rotband ir Goldband – tai gipsiniai, iš sausojo mišinio ruošiami tinkai, naudojami tik tinkuojant rankiniu būdu. Šiuos tinkus galima naudoti ant visų įprastų statybinių pagrindų (taip pat ir ant renovuojamų), visose įprastos oro drėgmės vidaus patalpose ir gyvenamosios paskirties drėgnose patalpose (pvz.: vonios kambariuose, virtuvėse). Tai patikimi ir patvarūs, smūgiams atsparūs ir gerai „kvėpuojantys“ tinkai, turintys galimybę reguliuoti patalpų drėgmės lygį. Juos pasitelkus galima formuoti visiškai lygius, dažyti beveik paruoštus arba reljefinius, dekoratyvinius paviršius, pvz.: akmenų ar mūro imitaciją.

Rotband ir Goldband tinkai puikiai tiks, juos pasirinkus remonto darbams arba nedideliems plotams tinkuoti. Gyvenamųjų namų ar daugiabučių namų paviršiams tinkuoti tokie tinkai paprastai nenaudojami, pirmenybė teikiama produktams, kuriuos galima dengti tinkavimo mašinomis.

MP 75 L ir MP 75

MP 75 L ir MP 75 – tai pagrindiniai statybose naudojami gipsiniai tinkai. Tinkas MP 75 atsirado Rotband tinkui išpopuliarėjus ir užpildė mechaniniu būdu dengiamų produktų nišą. Iš šio tinko išsirutuliavo kelios atmainos, kurios šiek tiek skiriasi nuo originalios, pirminės MP 75 tinko versijos:

  • MP 75 yra stipresnis ir atsparesnis fizinėms apkrovoms, todėl paviršius ar objektus, kuriuos gali veikti didesnės fizinės apkrovos (pvz.: garažus, ūkines patalpas, koridorius, visuomeninių pastatų sales ir pan.), rekomenduojama tinkuoti klasikiniu MP 75 tinku. Tai taip pat idealus pagrindas kone visiems įmanomiems baigiamosios apdailos variantams: ir tapetams, ir dažams, ir plytelių dangai;
  • MP 75 L yra lengvesnis, todėl jam būdinga geresnė išeiga, t. y. tuo pačiu medžiagos kiekiu galima padengti didesnį plotą. Sąnaudų prasme šis produktas ekonomiškesnis už klasikinį.

Mašininiu būdu dengiamų tinkų MP 75 šeima pasipildė dar keliais naujais produktais, skirtais nišinėms problemoms spręsti.

MP 75 Diamant

MP 75 Diamant – sunkesnis gipsinis tinkas. Kaip ir MP 75 L , šiam produktui būdinga santykinai nedidelė išeiga, bet didelis tvirtumas, didesnis paviršiaus kietumas ir gniuždymo stipris. Jis puikiai tiks ypač tose patalpose, kur paviršių patiriamos fizinės apkrovos bus itin didelės, pvz., sporto salėse. Taip pat tinką galima naudoti visose įprastos oro drėgmės patalpose, įskaitant namų virtuves bei vonios kambarius. Naudojamas ir viešos paskirties patalpose, pvz.: mokyklose, viešbučiuose, ligoninėse ir t. t.

MP 75 G/F

MP 75 G/F – gipsinis tinkas, kurio paviršių galima apdoroti ne tik jį glotninant glaistikliu, bet ir užtrinti trintuve, sukuriant dekoratyvų šiurkštų paviršių. Be to, šis tinkas idealus pasirinkimas tinkuojant vis populiarėjančias vėsinimo ar šildymo sistemas.Apibendrinant svarbiausia pasirinkti tinką, kuris atitiks eksploatavimo sąlygas: tinkuojant intensyviai naudojamų patalpų paviršius (pvz., sporto salės ar mokyklos) nenaudoti lengvojo tipo tinkų, o rinktis klasikinius arba sunkesnius tinkus; nedengti didelių paviršių rankų darbui skirtais remontiniais mišiniais ir nenaudoti vidaus darbams skirtų produktų išorėje.

Apibendrinant, svarbiausia pasirinkti tinką, kuris atitiks eksploatavimo sąlygas: tinkuojant intensyviai naudojamų patalpų paviršius (pvz., sporto salės ar mokyklos) nenaudoti lengvojo tipo tinkų, bet rinktis klasikinius arba sunkesnius tinkus.

DAUGIAU INFORMACIJOS