Knauf Knauf

Liejamosios ir montuojamosios grindų sistemos

Weiter

Kaip manote, kam skiriamas didžiausias dėmesys remontuojant arba įrengiant erdves nuo nulio? Taip – dažniausiai tam, kas labiausiai traukia akį vos įžengus į patalpas: sienoms, jų spalvoms ir tekstūroms, baldams ar net dekoro elementams. Tačiau svarbu nepamiršti ir savo žvilgsnį nukreipti į apačią – į intensyviausiai eksploatuojamą bet kurios patalpos paviršių – grindis. Jas vertėtų įrengti su deramu kruopštumu. Tinkamai parinktas ir paruoštas grindų pagrindas lygiai taip pat svarbus, kaip ir aukštos klasės baigiamosios medžiagos. Nuo jo gali priklausyti tiek patalpos išvaizda, tiek akustinis komfortas, tiek garso izoliacija ar šilumos rodikliai.

Grindų pagrindo konstrukcijas galima lieti, montuoti iš surenkamųjų gipso kartono ar kitų grindims skirtų plokščių. Tai, kokią sistemą derėtų rinktis, lemia patalpos paskirtis ir situacija: skirtingi sprendimai taikomi daugiabučiuose, viešbučiuose, naujos ar senos statybos, gyvenamosios, visuomeninės ar pramoninės paskirties pastatuose. Vieni procesai patogūs tiek renovuojant esamas grindis, tiek įrengiant jas iš naujo, kiti labiau tinkami tik naujai ruošiamiems pagrindams.

LIEJAMOSIOS IR BETONUOJAMOS GRINDYS – STATYBŲ KLASIKA

Liejamosios ar betonuojamos grindys – tai vienas populiariausių grindų pagrindo įrengimo variantų Lietuvoje. Gyvenamojoje statyboje dažniausiai naudojamas vadinamasis smėlbetonis: plauto smėlio, cemento ir vandens mišinys, puikiai tinkamas šildomosioms grindims įrengti. Nors klasikinis, šis grindų įrengimo būdas tinka ne visada – grindų betonavimas siejamas su daugybe šlapių procesų, kuriems reikia daug vandens. Betonuojant grindis, pailgėja ne vien pačių grindų įrengimo, bet ir visų kitų apdailos darbų laikas. Būtina išlaukti, kol grindų pagrindas visiškai išdžius, pasirūpinti tinkama patalpų temperatūra ir vėdinimu. Jeigu grindys betonuojamos ne pirmame aukšte, svarbu įsitikinti, kad esamos perdangos atlaikys masyviųjų grindų konstrukcijų svorį. Liejant ar betonuojant grindis daugiabučiame name, dėl didelio sunaudojamo kiekio vandens kyla rizika užlieti kaimynus.

Sausosios grindų sistemos šiuo požiūriu pranašesnės: jas sumontuoti paprasta, darbai atliekami greitai, be to, jos gana mažai sveria. Kitas neprilygstamas pranašumas – sausąsias grindis galima eksploatuoti beveik iš karto po montavimo darbų. Tačiau tokias sistemas įrengti galima vien tik rankiniu būdu, kai tam tikri liejamųjų grindų mišiniai gali būti naudojami beveik visiškai mechanizuotai. Ši priežastis lemia nemažėjantį masyviųjų grindų populiarumą – ypač masinėse statybose, kur rankomis atliekamus darbus siekiama sumažinti iki minimumo.

Knauf liejamųjų grindų mišiniai

Smėlbetonis, naudojamas betonuojamoms grindims įrengti – standartinis, bet jau kiek senstelėjęs sprendimas. Išskirstant betoną, lyginant jo sluoksnį ir paviršių, reikia įdėti daug sunkaus fizinio darbo. Ne veltui kai kuriose Europos šalyse tokios technologijos ribojamos dėl žalos darbininkų sveikatai. Siekiamybė – inovatyvių, mažai rankų darbo reikalingų technologijų tobulinimas ir populiarinimas.

Patogesnė ir modernesnė betono ar smėlbetonio alternatyva – liejamųjų grindų mišiniai, kuriems paruošti, paskleisti ir apdoroti naudojama speciali įranga ir reikia tik minimalios žmogaus intervencijos. Kompanija Knauf galėtų būti vadinama liejamųjų grindų mišinių pioniere, smarkiai prisidėjusia prie tokių produktų populiarinimo.

Knauf FE (FE25, FE50, FE80) mišiniai gaminami iš gipso atmainos anhidrido. Jiems būdingas geras takumas, todėl, dirbant mašininiu būdu, pasiekiamas didesnis darbo procesų našumas ir ypač puiki rezultato kokybė. Taikant šį grindų įrengimo būdą, beveik nereikia rankų darbo: pakanka supilti skiedinį į tinkavimo ir grindų liejimo mašiną (pvz., PFT G4 arba G5) ir, išliejus jau paruoštą mišinį, šiek tiek jį apdoroti specialiais įrankiais (pvz., dygliuotu voleliu).

FE grindys turi ir daugybę kitokių pranašumų. Visų pirma joms reikia mažesnio storio liejamo sluoksnio. Jei apkrovos įprastos, pakanka 35 mm mišinio sluoksnio ant izoliacinio (mineralinės vatos ar EPS) sluoksnio. Palyginkime: naudojant smėlbetonį, minimalus jo sluoksnis turi siekti bent 50 mm. Storio ribojimas susijęs su mažesniu konstrukcijos svoriu, o tai ypač svarbu remontuojant ar rekonstruojant grindis ant senų perdangų.

Anhidridiniai FE mišiniai užtikrina ypač geras šildomųjų grindų savybes. Takūs mišiniai pasiskirsto labai talpiai, nelieka atvirų porų, kaip, pvz., nutinka naudojant betoną. Įrengiant šildomąsias grindis, mišinys puikiai apgaubia šildymo vamzdelius ir sukuria efektyvų sluoksnį šilumai perduoti. Oras, kurio gausu standartiniame smėlbetonyje, – geras šilumos izoliatorius, tad anhidridinių mišinių grindys įšyla žymiai greičiau nei įprastos betoninės.

Svarbi betoninių ir smėlbetonio grindų savybė – polinkis deformuotis. Išbetonuotas pagrindas „vaikšto“ to, kol rišasi, tad, norint, kad paviršius būtų kuo lygesnis, būtina išlaukti bent 4–6 savaites, prieš tęsiant kitus grindų įrengimo darbus. Tuo metu negalima kloti jokių grindų dangų, nes svarbu ne tik leisti betonui gerai išdžiūti, bet ir išvengti nepageidaujamų sluoksnio deformacijų. Patalpos pakraščiuose betoninės grindys gali išsiriesti iki kelių centimetrų, o anhidridinės džiūdamos išlieka stabilios. Naudojant Knauf liejamųjų grindų mišinius, pasiekiami aukšti išlieto sluoksnio gniuždymo ir lenkimo stiprio parametrai.

Nors grindų pagrindo liejimo technologijų srityje pastebima didelė pažanga, pasitaiko atvejų, kai jas taikyti nepraktiška, nepatogu ar tiesiog neįmanoma. Tuomet verta pagalvoti apie vieną iš kelių grindims skirtų sausosios statybos sistemų.

Montuojamosios grindys – universalus individualių statybų sprendimas

Sausuoju būdu įrengiamos grindų sistemos žinomos jau ne pirmus metus, nors, ko gero, ne visi individualūs klientai, rangovai ar meistrai yra su jomis gerai susipažinę. Anksčiau individualiose statybose buvo populiarios medinės grindys (lentos ar plokštės), įrengiamos ant lagių, arba, kitaip tariant, sijų. Tai ne kas kita kaip sausųjų grindų atmaina, turinti ir savo pliusų, ir minusų. Laginei sistemai įrengti reikia nemažo aukščio, kas smarkiai sumažina erdvės pojūtį.

Šiuolaikiškas ir žymiai plačiau naudojamas sausųjų grindų sistemas sudaro sausuoju būdu surenkamos konstrukcijos iš specialių plokščių. Tokioms sistemoms įrengti nereikia nei sunkios technikos, nei ypatingų įgūdžių: atidžiai vadovaujantis gamintojo nurodymais ir kiekvieną veiksmą atliekant kruopščiai, kokybišką grindų pagrindą įmanoma sumontuoti savarankiškai. Tai didelis montuojamųjų grindų pranašumas, aktualus individualiose statybose.

Kitas ne mažiau svarbus teigiamas aspektas tas, kad dažniausiai sausąsias grindis galima eksploatuoti praėjus vos parai po montavimo. Tai pagreitina visų apdailos darbų procesą: nereikia laukti, kol grindys išdžius, o tam gali prireikti ir mėnesio... Sunku įsivaizduoti tokį laiką, atliekant remontą, ypač jei statybų terminai glausti arba nekantraujama įsikraustyti į naujus namus.

Nuo liejamųjų grindų sausosios konstrukcijos skiriasi ir mažu sistemos svoriu: tai ypač patogu įrengiant grindis daugiabučiuose arba vienbučių gyvenamųjų namų viršutiniuose aukštuose, kai statybines medžiagas tenka gabenti liftais ar laiptais. Sausąsias grindis vietoje liejamųjų patartina rinktis ir tada, kai perdangų būklė neleidžia jų stipriai apkrauti, pvz., senuose statiniuose su medinių sijų perdangomis.

Skirtingos sausųjų grindų sistemos turi skirtingus ugniaatsparumo, atsparumo drėgmei, gaisrinės saugos ir garso izoliacijos rodiklius. Knauf siūlo dviejų tipų plokštes sausosioms grindims įrengti: stiprias gipso plaušo plokštes Brio ir specialias gipso kartono plokštes Brown .

Knauf plokštės sausosioms grindims įrengti

Ypač stipriu kartono sluoksniu dengta gipso kartono plokštė Brown skirta sausosioms grindims įrengti ant išlygintų pagrindų (pvz.: keramzito, perlito, mineralinės ar medžio plaušo vatos sluoksnių) tiek naujos statybos, tiek renovuojamose patalpose. Puikiai tiks įprastos drėgmės lygio patalpose, tokiose kaip gyvenamųjų pastatų kambariai, koridoriai, virtuvės. Montuojant grindų sistemas su Brown plokštėmis pasiekiamas mažas konstrukcijos aukštis, nedidelis svoris ir ypač lygus paviršius. Jas galima naudoti su įvairiomis grindų dangomis, išskyrus dideles plyteles (rekomenduojama, kad kraštinė nebūtų ilgesnė nei 33 cm) arba klijuojamas medžio dangas (masyvūs ar sluoksniuoti parketai ir kt.). Tinka naudoti su grindinio šildymo sistemomis.

Norint, kad grindys būtų labiau atsparios, pageidaujant kloti masyvų parketą ar didesnio formato plyteles (iki 40 cm) nei leistina naudojant Brown plokštes, galima rinktis sustiprintas gipso plaušo plokštes Brio. Tai vientisos monolitinės ir tvirtos plokštės, tinkamos naudoti įprastos drėgmės patalpose, pvz., gyvenamųjų namų voniose, virtuvėse. Taip pat jos tiks naudoti ir šildomosioms grindims. Beje, tinkamai sumontavus sistemą, gali būti pasiekti geri garso izoliacijos rodikliai.

Nors liejamųjų grindų technologijos modernėja, o ir pati sistema įgyja daugiau alternatyvų, Lietuvoje vis dar dažnai naudojamos standartinės betoninės ar smėlbetonio grindys. Neretai šis grindų pagrindo paruošimo būdas nėra pats praktiškiausias laiko, pastangų ar finansiniu požiūriu, tačiau dėl žinių apie kitokias sistemas stokos laikomasi senų standartinių technologijų. Knauf produkcija siūlo patogius ir šiuolaikiškus sprendimus, pasirinkus tiek liejamąsias, tiek iš plokščių surenkamas grindis, o įmonės specialistai siekia kuo plačiau paskleisti žinią apie sausąsias sistemas. Šios sistemos yra tiesiog nepamainomos individualios statybos srityje, ypač remontuojant ar rekonstruojant daugiabučių ar senamiesčių namų patalpas, kur sudėtinga atlikti darbus, kuriems reikia sunkios technikos ir šlapių procesų.

DAUGIAU INFORMACIJOS