Knauf Knauf

Grindys vonioje: kaip pažaboti nuolatinę drėgmę?

Weiter

Vonios kambario pagrindinė užduotis – žmogaus asmeninės higienos palaikymas. Būtent todėl visoms patalpoje naudojamoms dangoms, apdailos bei statybinėms medžiagoms yra taikomi aukštesni higieniniai reikalavimai. Įrengiant vonios kambarį svarbu yra pasirinkti medžiagas, kurias paprasta prižiūrėti ir valyti, kurios yra atsparios vandeniui, nėra palanki terpė pėlesiui ar grybeliui vystytis, neskleidžia į orą pavojingų lakiųjų junginių bei nepakeičia savo pagrindinių savybių veikiamos drėgmės.

Tinkamos dangos pasirinkimas

Pirmas žvilgsnis, užėjus į patalpą, užkliūna už sienų, grindų ir lubų apdailos: atkreipiame dėmesį į spalvas, tekstūras, raštus. Vonios kambaryje grindų apdaila turėtų būti ne vien patraukli, bet ir praktiška: atspari drėgmei, pelėsiui, lengvai prižiūrima, paprastai nuvaloma. Populiariausių sprendimų sąraše vyrauja keraminių, akmeninių ar kitos medžiagos plytelių dangos. Besirenkant plyteles reikėtų mąstyti praktiškai: ar plytelių paviršius lengvai nuvalomas? Ar natūralaus akmens plokščių paviršius nėra pernelyg porėtas ir jame nesikaups nešvarumai? Ar plytelės nėra per daug slidžios? Ar jos pakankamai tvirtos, atsparios smūgiams ir apkrovai?

Nemažiau svarbu išsirinkti tinkamus klijus plytelėms klijuoti – atsitiktiniu produktu pritvirtinta danga gali atšokti, ko pasekoje vanduo ir drėgmė lengviau prasiskverbs į apatinius sluoksnius. Klijus rinktis reikėtų atsižvelgus į grindis veikiančias sąlygas (ar įrengtas šildymas, ar numatomos didelės apkrovos, temperatūriniai šuoliai) bei pačių plytelių matmenis ir medžiagas. Įprastai gyvenamuosiuose pastatuose naudojami universalūs K2 klijai, didelių matmenų (nuo 60×60 cm) plyteles klijuoti – K3 klijai; keramikinei mozaikai, natūralaus akmens ar stiklo plytelėms tvirtinti naudojami specialūs, elastingi, baltos spalvos klijai K5 .

Ypač svarbus veiksnys, norint apsaugoti vonios kambario grindys nuo drėgmės – tinkamai pasirūpinti siūlėmis. Siūlės tarp plytelių turėtų būti sandarios, kad pro jas vanduo nesiskverbtų į kitus grindų konstrukcijos sluoksnius. Jos turėtų būti pakankamai elastingos, kad atlaikytų temperatūrinių ar mechaninių deformacijų poveikį, ypatingai jeigu grindys šildomos. Taip pat siūlės turėtų būti lengvai nuvalomos, kad jose nesikauptų purvas ir drėgmė.

Nematomų sluoksnių apsauga nuo drėgmės

Visgi vienas svarbiausių faktorių, nulemiančių grindų atsparumą drėgmei, yra tinkamas pagrindo paruošimas. Ne visi statybiniai pagrindai tinka plytelėms ant grindų klijuoti, taip pat ne ant visų galima tiesiogiai dengti hidroizoliacijos sluoksnį. Dažnas atvejis – gelžbetonio perdangų pagrindas. Deja, ant gelžbetonio perdangos (monolito ar plokščių) įprastai hidroizoliacija ir apdaila tiesiogiai nedengiama. Įprastai ant perdangos yra klojamas izoliacinis sluoksnis (pvz., speciali vata arba EPS plokštės). Šitas sluoksnis parenkamas pagal poreikį: pavyzdžiui, jei reikia užtikrinti konkrečius šilumos ir/arba garso izoliacijos rodiklius. Po to, ant izoliacinio sluoksnio dengiamas grindų pagrindas (sausos grindys, t.y. gipso kartono arba gipso plaušo grindų plokštė arba smėlbetonio sluoksnis). Ir tik ant šito sluoksnio yra dengiama hidroizoliacija ir, galiausiai, grindų danga, taip pat plytelės.

Esant kritiniam statybiniam paviršiui, ant kurio negalima tepti hidroizoliacinių produktų (prie tokių paviršių priskiriamas suskilinėjęs betonas, OSB, Cetrio plokštės ir pan. ), arba sijinėms konstrukcijoms, gipso kartono plokštės atlieka tarpinio sluoksnio funkciją. Negalint naudoti plokštės, pavyzdžiui, norint išvengti konstrukcijos iškėlimo į viršų, galima pasinaudoti specialia plėvele, kuri nepraleidžia drėgmės, gali būti dengiama hidroizoliacijos sluoksniu ir atskiria galutinę apdailą nuo kritinio paviršiaus. Ši plėvelė ir yra hidroizoliacija, t.y. jos dengti hidroizoliaciniu sluoksniu nereikia, paprasčiausiai tiesiogiai ant jos yra klijuojamos plytelės.

Gipso kartono plokštės ypač tinkamos patalpose, kuriose grindys labai nelygios. Plokštės dedamos ant barstalo sluoksnio, kuris puikiai užpildo nelygumus per daug nepakeliant bendro grindų lygio.

Minimalus sauso biraus posluoksnio storis turi siekti apie 2 cm, maksimalus – 10 cm. Bet dengiant maksimaliu sluoksniu, rekomenduojama jį dalinti pusiau ir papildomai įvesti krūvį paskirstantį sluoksnį, pvz. standartinę paprasčiausią gipso kartono plokštę. Tokiu būdu bus sumažintas galimas konstrukcijos nevienodas sėdimas. Be to, yra vienas ribojimas naudojant birius posluoksnius – jų naudoti negalima tose vietose, kur bus veikiamos pastovios dinaminės apkrovos, t.y. skalbimo mašina arba džiovyklė su centrifūga. Tokiose vietose, kur stovės ši įranga, reikia įrengti konstrukciją su standžiais sluoksniais. Sausųjų grindų sistemos tai taip pat vienas patogiausių sprendimų norint renovuoti seno pastato grindis, ypač jeigu perdangos medinės ir svarbu išlaikyti nedidelį naujos grindų konstrukcijos svorį. Norint jas naudoti gyvenamųjų pastatų vonios kambariuose būtina atsižvelgti į kelis dalykus.

Pasirinkus sausos statybos sistemas vonios kambario sienoms ar luboms įrengti, galima rinktis iš kelių drėgmei atsparių gipso kartono plokščių (pavyzdžiui, Green ar Blue ). Grindims tos plokštės netinkamos – reikia rinktis specialias, tvirtesnes, būtent grindų įrengimui tinkančias (skirtas) medžiagas, pavyzdžiui, Brown plokštes. Tai storesniu kartono sluoksniu dengtos plokštės, kurios, kaip ir visos gipsinės plokštės, yra tinkamos naudoti įprastos drėgmės patalpose. Šio režimo patalpos yra ir gyvenamų būstų vonios kambariai ir virtuvės. Tokiose patalpose galimi stiprūs drėgmės šuoliai, bet ilgainiui drėgmė turi būti pašalinta vėdinimo būdu ir tada įdrėkusi plokštė išdžiūna. Jeigu drėgmė yra pastovi, tai plokštės nespėja išdžiūti ir pastovus drėgmės poveikis ją pradeda ardyti, tad ilgainiui tokia plokštė pastoviai šlapioje aplinkoje bus nepatvari. Tokioje aplinkoje reiktų naudoti visiškai atsparias plokštes, pvz. grynai cementines. Beje, bet kokiu atveju visas plokštes reikia hidroizoliuoti tose vietose, kur jas tiesiogiai veiks vanduo, pvz. grindys ir sienų plotai dušinėje, vonios zonoje ar aplink santechninius prietaisus (praustuves, klozetus, bide). Hidroizoliacija saugo nuo tiesioginio vandens poveikio, tačiau ji negali apsaugoti nuo pastovios drėgmės, t.y. vandens garas praeina pro hidroizoliacinį sluoksnį ir, kaip minėjau aukščiau, gali pažeistį pastoviam drėgmės poveikiui neatsparias plokštes.

Gera alternatyva įprastoms gipso kartono plokštėms – gipso plaušo plokštės Brio . Jos tinka naudoti įprastos drėgmės patalpose, prie kurių ir yra priskiriami vonios kambariai. Nuo Brown plokščių jos skiriasi savo sandara: gipso kartono plokštės susideda iš specialaus gipso branduolio tarp kartono lakštų; Brio plokštės yra vientisos, masyvios, mažiau jautrios drėgmei ar mechaniniams pažeidimams. Jos dažniausiai klojamos vienu sluoksniu ir yra tinkamos naudoti ir su grindinio šildymo vandeniu sistemomis.

Tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, ant kritinių ar medinių paviršių, galima naudoti ir specialią, vandeniui atsparią cementinę plokštę AQUAPANEL® Floor Tile Underlay . Tai 6 mm storio plokštė, kurią galima klijuoti tiesiai ant pagrindo. Ji tinka patalpose, kuriose svarbu neiškelti grindų lygio – užtenka tik vieno plokštės sluoksnio, kuris, padengtas hidroizoliacija, gali būti išklijuotas plytelėmis ar kita danga. Plokštė AQUAPANEL® yra nedegi ir ypač tvirta, pagaminta iš Portlando cemento užpildo, padengto stiklo pluošto tinklu. Kas ypač aktualu drėgnose patalpose – ji taip pat atspari pėlesiui.

gGipso kartono, gipso plaušo ir cementinės plokštės yra paprastai naudojamos, lengvai transportuojamos, jų montavimui nereikia naudoti specialios įrangos – užteks tų pačių įrankių, kurie naudojami ir kitų sausos statybos sistemų montavimui. Tai puikus pasirinkimas remontuojant patalpas arba įrengiant grindis ant sudėtingų, nelygių, kritinių ar ypač gerai įgeriančių pavišių. Vis dėlto sausųjų grindų sistemos turi ir tam tikrų apribojimų. Naudojant plokščių pagrindą reikėtų klijuoti atitinkamų matmenų plytelės ir neviršyti leistinų dydžių: su gipso kartono plokštėmis galima naudoti plytelės kurių kraštinė neviršija 33 cm, gipso plaušo – 40 cm. Plytelių, didesnių nei 60×60 cm klijuoti išvis nerekomenduojama.

Sausųjų grindų šildymas

Kovoje su drėgme svarbu yra užtikrinti efektyvią patalpos ventiliaciją ir šildymą. Senos statybos gyvenamųjų būstų vonios kambariuose vis dar neretai vieninteliu šilumos šaltiniu yra elektrinis sieninis šildytuvas „gyvatukas“, tačiau vienas populiariausių ir patogiausių šiais laikais taikomų sprendimų yra grindų šildymo vandeniu sistema. Knauf gamybos gipso kartono ar gipso plaušo plokštės puikiai tinka naudoti su tokiomis sistemomis. Daugiau – grindų šildymo vandeniu sistemų gamintojai kuria specialias, sausosioms grindims pritaikytas sistemas, kurios nuo įprastų skiriasi mažesniu storiu ir minimaliu sistemos susispaudimu, t.y. nuo eksploatacinių apkrovų sluoksniai gali susispausti tik iki 1 mm. Sistemos efektyvumą galima pritaikyti individualiai, pasikonsultavus su gamintojais.

Sisteminių sprendimų svarba

Norint efektyviai apsaugoti grindis nuo drėgmės būtina rinktis būtent drėgnoms patalpoms skirtus sprendimus ir medžiagas kone kiekviename vidaus apdailos darbų etape. Grindys – tai daugiasluoksnė sistema, nuo kurios priklauso patalpos saugumas, higiena, eksploatavimo laikas ir išvaizda. Lygiai taip pat reikėtų pasirūpinti ir kitais vonios kambario paviršiais, nes vien tinkamai įrengtų grindų drėgmei pažaboti nepakaks.

DAUGIAU INFORMACIJOS