Knauf Knauf

Grindų sprendimai biurams ir mokykloms

Weiter

Beveik visi mokslus baigę Lietuvos gyventojai mintyse gali atkurti labai panašios mokyklos vaizdą. Ir tai nekelia nuostabos, nes didžioji dalis švietimo įstaigų pastatytos vos per kelis XX a. dešimtmečius pagal kartotinius ir po visą šalį paskleistus projektus. Sovietmečiu statytos mokyklos turi panašių bruožų: standartinį planą, koridorių sistemą ir ne itin didelį patalpų komfortą. Aidas, pašaliniai garsai, triukšmas – dažnas senųjų mokyklų atributas. Nors naujų, per pastaruosius du dešimtmečius atsiradusių, mokyklų šalyje vis dar turime nedaug, jos jau planuojamos pagal visiškai kitokius standartus.

Didelė senųjų mokyklų absolventų dalis patyrė ir darbo biuruose skonį, tad mintyse galėtų nupiešti standartinio biuro paveikslą. Šios paskirties patalpų skaičiaus augimas, kitaip nei mokyklų, akivaizdus: administracinės architektūros tendencijos keičiasi dažnai, daugėja nestandartinių sprendimų, inovatyvių darboviečių. Tačiau nedideli biurai vis dar įrengiami tam nepritaikytose, atsitiktinėse patalpose ir susiduria su panašiomis problemomis: prastu akustiniu komfortu ir įrengimu, pigiausiais ir po kelerių metų jau prastai atrodančiais apdailos sprendimais.

Sausųjų grindų sprendimai visuomeniniuose pastatuose

Šiuolaikinėje statyboje ypač daug dėmesio skiriama tam, kad būtų užtikrintas maksimalus šiluminis ir akustinis komfortas – geri rodikliai pasiekiami pasitelkiant naujas medžiagas ir technologijas. Nemažai problemų galima išspręsti renkantis ne tipines liejamąsias, o sausąsias, geromis garso ir šilumos izoliacijos rodikliais išsiskiriančias grindis. Jos turi ir daugiau pranašumų: yra nesudėtingai ir greitai montuojamos, užtikrina galimybę greičiau jas eksploatuoti ir tęsti kitus patalpų įrengimo darbus. Šios grindų konstrukcijos puikiai tinka ne vien individualiuose namuose ar butuose, bet ir visuomeniniuose pastatuose. Apie sausosios statybos sistemas mažai žinių turintiems asmenims gali kilti abejonių – ar tai pakankamai tvirtas ir ilgaamžis variantas? Ar surenkamosios grindys sugebės atlaikyti biuro ar mokyklos patalpoms būdingas apkrovas? Specialistai ramina: galima rinktis iš nemažai įvairių sausųjų grindų sistemų, turinčių skirtingas savybes, tad įmanoma rasti geriausią variantą beveik visais atvejais, kai nereikia specialių sprendimų.

Tinkamų grindų pasirinkimas priklauso nuo apkrovų

Tai, kokio tipo grindų pagrindą reikėtų rinktis, tiesiogiai susiję su patalpos paskirtimi. Vieni sprendimai taikomi gyvenamosios paskirties statiniuose, kiti – visuomeniniuose. Sausosios grindys būste ar biure niekam nekelia nuostabos, tačiau sporto salėse, lengvosios ir sunkiosios pramonės patalpose tokios konstrukcijos atrodo vis dar egzotiškai. Taip yra dėl to, kad pagrindinis eksploatacinis rodiklis, pagal kurį nusprendžiama rinktis konkrečias grindis – apkrovos.

Gyvenamosios paskirties patalpose apkrovos yra kiek mažesnės nei visuomeniniuose ar pramoniniuose pastatuose. Tai natūralu, nes skiriasi žmonių srautai, baldų kiekis ir svoris, galima įranga ir pan. Pvz., biuruose, kur žmonės daugiausia dirba sėdimą darbą, intensyviai naudojamos kėdės su ratukais. Beje, šis nekaltai atrodantis baldas iš tikrųjų sukelia nemažą apkrovą grindų konstrukcijos sluoksniams. Be to, biuruose naudojama ir specifinė įranga, sunkūs elektroniniai įrenginiai.

Mokyklose ar vaikų darželiuose apkrovos dar šiek tiek didesnės: koridoriais laksto vaikai, klasėse stumdomos kėdės ir stalai, sporto salėse mėtomi kamuoliai, naudojama sunki sporto įranga, intensyviai bėgiojama.

Grindų apkrovų niekas nevertina iš akies, taip pat, kaip ir niekas atsitiktinai nesirenka grindų konstrukcijų. Grindims įrengti naudojamos medžiagos tiriamos ir bandomos, kad būtų aišku, kokį krūvį konkretūs produktai gali atlaikyti. Tipinės grindų apkrovos aprašytos standarte EN 1991-1-1/NA:2010-12. Jame nurodyta, su kokio dydžio apkrovomis siejami konkretūs eksploatavimo tipai.

Sausųjų grindų konstrukcijos, atsižvelgiant į naudojamas medžiagas ir sistemas, gali maksimaliai atlaikyti iki 4 kN taškinę apkrovą ir iki 5 kN/m² išskirstytą apkrovą. Tai gana dideli dydžiai. Pvz., gyvenamojoje statyboje, kur sausosios grindys įrengiamos ypač dažnai, įprastai susiduriama su 2 kN ir 2 kN/m² apkrovomis. Biuruose apkrovos kiek didesnės – 2 kN ir 3 kN/m², mokyklose – 3 kN ir 4 kN/m². Taigi visi šie dydžiai neviršija sausųjų grindų konstrukcijų apkrovų atlaikymo ribų.

Prieš pradedant darbus, būtina žinoti standarte įvardytas apkrovų reikšmes, nes sausųjų grindų konstrukcijos ir sprendimai gali stipriai skirtis. Gali būti naudojamos skirtingos plokštės ir jų skaičius, įvairūs išlyginamieji ar izoliaciniai sluoksniai. Beje, tiek plokščių, tiek sistemos pasirinkimas turėtų priklausyti būtent nuo numatytos patalpos paskirties ir su ja siejamomis apkrovomis.

Sausųjų grindų plokštės ir sistemos

Knauf siūlo kelis sausųjų grindų plokščių tipus ir sistemas. Klasikinių rudos spalvos gipso kartono plokščių Brown (2 x 12,5 mm) grindys maksimaliai atlaiko 2 kN ir 2 kN/m² vertės apkrovas. Šių savybių puikiai pakanka gyvenamojoje statyboje, bet per maža patalpose, kur grindis veikia rimtesnės apkrovos. Biuruose, kuriuose dirbs daug žmonių, lankysis klientai, bus naudojama speciali didelių gabaritų įranga ar sunkūs baldai, tokios grindys visiškai neatitiks lūkesčių.

Tokiais atvejais galima pagalvoti apie standartines gipso plaušo plokštes Brio (18 mm). Jos tinkamos, jei apkrovos siekia iki 2 kN ir 3 kN/m². Kai patiriamos didesnės apkrovos, galima naudoti storesnes 23 mm plokštes arba plokštes dengti dviem sluoksniais (pvz., 18 mm + 18 mm, 18 mm + 23 mm, 23 mm + 23 mm). Knauf specialistas Kastytis Vaseris atkreipia dėmesį, kad grindų laikomajai galiai taip pat įtakos turi ir posluoksniai: svarbu, ar naudojami birūs posluoksniai (pvz., keramzitas), o jei naudojami, tai kokiais sluoksniais; kokios izoliacinės medžiagos (EPS, XPS, mineralinė ar organinė vata ir t. t.) parinktos.

Biuruose ar mokyklose svarbus ne vien grindų dangos ilgaamžiškumas, bet ir kitos su komfortu, sauga susijusios savybės: ar gerai danga sugeria smūgius, žingsnių garsus, ar nėra pernelyg slidi, per daug kieta. Į planuojamą grindų dangą būtina atsižvelgti dar tame etape, kai renkamasi sausųjų grindų sistemą, nes ne visas plokštes galima naudoti su visomis grindų dangomis.

Gipso kartono plokščių grindų pagrindas netinkamas pasirinkus didesnio formato plyteles (rekomenduojama, kad kraštinė nebūtų ilgesnė nei 33 cm) ir klijuojamas medines dangas, tokias kaip masyvūs ar sluoksniuoti parketai ir pan. Biurų patalpose gana populiarios kiliminės dangos – tokiu atveju ant gipso kartono plokščių reikėtų išlieti bent 2 mm išlyginamąjį sluoksnį, kuris būtinas ir dėl galimų ratukinių kėdžių apkrovų. Išlyginamojo sluoksnio prireiks naudojant visas minkštąsias grindų dangas ir linoleumą, vis dar dažną mokyklų ar vaikų darželių klasėse.

Monolitinės, kiek stipresnės gipso plaušo plokštės Brio tinkamos visoms grindų dangoms. Kaip ir su gipso kartono plokštėmis, keliami ribojimai dėl didelio formato plytelių – naudojant plokštes Brio su plytelėmis, kurių kraštinė ilgesnė arba lygi 60 cm, reikia skiriamojo sluoksnio. Taip pat yra ribojimų, susijusių su medinėmis klijuojamosiomis dangomis: klijuojant masyvias medines dangas, jų storis negali viršyti 2/3 plokštės storio.

Abu šie variantai gali būti taikomi ir įrengiant šildomąsias grindis. Tokiu atveju pradžioje reikėtų pasirinkti šildymo sistemos gamintoją ir tiekėją. Beje, K. Vaseris pabrėžia, kad Vokietijoje Knauf šioje srityje glaudžiai bendradarbiauja su Uponor. Kitas žingsnis – parenkama tinkama šildymo sistemą uždengianti plokštė, kuri ir yra būsimos grindų dangos pagrindas.

Taigi sausųjų grindų sistemų variacijos leidžia išsirinkti tiek gyvenamajai statybai, tiek biurui ar mokyklai tinkamą sprendimą. Svarbiausia įsivertinti apkrovas ir susipažinti su dominančios grindų sistemos savybėmis.

DAUGIAU INFORMACIJOS