Knauf Knauf

7 svarbiausi klausimai apie akustinį komfortą namuose

Weiter

1. Kokie gali būti prastos akustikos namuose padariniai?

Kokie gali būti prastos akustikos namuose padariniai?

Nuo triukšmo niekas nemirė – tiesa. Tačiau nerami, garsi aplinka gali gerokai pabloginti gyvenimo kokybę. Vis sunkiau susikaupti, padidėja irzlumas, prastėja miego kokybė. Ilgalaikis garso taršos padarinys – padidėjusi infarkto rizika, psichologinės sveikatos sutrikimai. Sunku dirbti, funkcionuoti šeimoje ar visuomenėje kai banaliausias nepageidaujamas garsas kelia stresą ir nemalonių pojūčių bangas. Tačiau visiška izoliacija nuo garsų nėra gera išeitis – pernelyg akustiškai apsaugotoje aplinkoje žmogus praranda erdvės pojūtį, gali jaustis dezorientuotas, atplėštas nuo realybės. Raktas į gerą savijautą, be abejo, yra akustinis balansas.

2. Kaip kyla triukšmas?

Kaip kyla triukšmas?

Namų aplinkoje turime ne vieną potencialų triukšmo šaltinį. Jų būna kelių tipų: tiesioginis garsas, kurį skleidžia žmonės, gyvūnai, audiovizualinė bei buitinė technika. Uždaroje patalpoje kartu su tiesioginiu garsu ausis pasiekia ir aibė garso atspindžių kurie tiesiogiai priklauso nuo patalpos geometrijos ir joje esančių paviršių medžiagiškumo. Garso banga atsimuša nuo daiktų ir kambario paviršių ir toliau skrieja po patalpą, arba atvirkščiai – nuslopsta.

3. Kokie faktoriai dažniausiai nulemia prastą akustiką?

Kokie faktoriai dažniausiai nulemia prastą akustiką?

Pastaruoju metu interjero dizaine vis dar populiarus minimalizmas ir griežta estetika. Rezultatas – glotnių, griežtų, gerai garsą atspindinčių apdailos medžiagų gausa interjere bei sumažėjęs dekoro elementų kiekis. Erdviame minimalistiniame interjere akustika dažnai tampa problema. Jei Jūsų namuose karaliauja betonas, stiklas, metalas, dideli vitrininiai langai, jei namų nepuošiate tekstilės dirbiniais, turite mažai minkštų baldų – didelė tikimybe, jog susidursite su prastos akustikos keliamu diskomfortu.

Bet kuris patalpos esantis paviršius ar daiktas garsą kažkiek at¬spindi, sugeria ir išsklaido: stiklas sugeria žemus ir atspindi aukštus dažnius; mediniai pagrindai sugeria žemus dažnius; kilimai sugeria aukštus ir atspindi žemus dažnius; betonas ne¬sugeria nieko ir pan.

Didelę reikšmę turi ir patalpų išplanavimas. Didelėse, aukštose, negausiai baldais apstatytose patalpose aidas girdimas žymiai aškiau ir ilgiau negu kamerinėse erdvėse. Jeigu poilsiui ir darbui skirtos erdvės išdėstytos visai šalia padidintos triukšmo rizikos erdvių, tokių kaip virtuvė ar vonios kambarys, trukdys įrenginių ar tekančio vandens garsai.

Deja, labai dažnai akustinės kilmės problemos paaiškėja tik įsikėlus į būstą ir jame kurį laiką pagyvenus. Pastebime, jog per garsiai barška virtuvės puodai, o televizoriaus atgarsiai iš kito kambario trukdo susikaupti. Mažesnio ploto butų savininkams ramybę drumstančiam triukšmui patalpų viduje pašalinti užtenka kelių paprastų žingsnių – pakeisti baldų išdėstymo tvarką ar įsigyti minkštą kilimą. Tačiau didelio ploto butuose, kotedžuose ir nuosavuose namuose problema dažniausiai reikalauja rimtesnio požiūrio į jos sprendimą. Tokie būstai yra ypatingai jautrūs akustiniams niuansams, tad jų savininkai apie garso atspindžius turėtų pagalvoti dar interjero planavimo etape.

4. Į ką atsižvelgti renkantis akustiką gerinančias priemones?

 Į ką atsižvelgti renkantis akustiką gerinančias priemones?

Labai svarbu atskirti garso izoliavimo trukūmus nuo prastos akustikos pačiame bute. Triukšmo taršą iš gatvės ar kaimynų buto galima minimalizuoti gerinant perdangų ir sienų izoliacines savybes, tačiau jeigu nepageidaujami garsai kyla pačiuose namuose, reikėtų imtis visai kitokių priemonių problemai spręsti. Galima bandyti gerinti akustiką didinant garsą sugeriančių ir išsklaidančių paviršių skaičių – įsigyti daugiau minkštų baldų, tekstilės, augalų, naudoti natūralią medieną apdailoje. Jeigu maži žingsniai nepadeda, siūloma imtis profesionalių sprendimų.

Akustiką gerinančias priemones reikėtų rinktis atsižvelgiant ir į triukšmo namuose charakterį, ir į geometriją bei buto plotą. Kone populiariausias ir paprasčiausias sprendimas gerinti namų akustiką – akustinės plokštės, kitaip vadinamos perforuotos gipso kartono plokštės. Jas galima montuoti tiek ant lubų, tiek ant sienų. Jos tvirtinamos ant gipso kartono konstrukcijoms skirto metalinio karkaso, įrengiant mineralinės vatos sluoksnį už jų. Kitas sprendimas – porėtos, neglotnios struktūros akustinis tinkas, kuriuo gali būti padengtos lubos ir sienos.

Tačiau kaip protingai pritaikyti sprendimus, kad pasiektume pageidaujamą efektą? Pastebėkite – ant mūsų namų grindų, prie sienų ir langų yra išdėstyta daugybė elementų, kurie potencialiai sugeria, slopina ar išskaido garsą. Tai kilimai, užuolaidos, baldai, dekoro detalės. Didžiausias laisvas, lygus patalpos plotas – tai lubos, tad būtent jų akustinių savybių pakeitimas padarytų daugiausia įtakos. Akustinių plokščių ar tinko panaudojimas ant lubų arba viršutinėje sienos dalyje tai taipogi mažiausia estetinė intervencija į interjerą.

5. Akustines plokštes, akustinis tinkas – kada ir kodėl verta rinktis?

Akustines plokštes, akustinis tinkas – kada ir kodėl verta rinktis?
  • Akustines plokštes, akustinis tinkas – kada ir kodėl verta rinktis?

Akustines plokštes patartina rinktis įrengiant didesnio ploto butus, kotedžus ir individualius namus – kaip ir buvo minėta, didelėse erdvėse aidas kyla dažniau ir trunka ilgiau. Su aidu kovoti „įprastomis“ priemonėmis yra labai sunku – bandydami namus apstatyti dideliu kiekiu baldų ir detalių rizikuojame juos paversti šiukšlynu, kuris taip pat gali nepadėti pasiekti pageidaujamo rezultato jei daiktų išdėstyme trūks strategijos. – Akustinės plokštės – tai greičiausias ir patogiausias sprendimas. Jas galima naudoti ir nedidelėse patalpose, kur tyla yra pagrindinis komforto ingredientas, tarkim, miegamajame ar darbo kambaryje, ir vaikų kambaryje, kur triukšmas, nors ir džiaugsmingas, kyla ypatingai dažnai.

Svarbu suprasti, kad norint užtikrinti gerą akustiką privaloma rinktis specializuotus sprendimus. Paprastos lygios gipso kartono plokštės yra skirtos sienų apdailai, o didesnės masės plokštės – garso izoliacijai užtikrinti. Garsas nuo tokių plokščių taip pat atsispindi, dėl to jos nepadeda nuslopinti patalpoje kylančio triukšmo, tik izoliuoja jį, kad šis kuo mažiau patektų į gretimas patalpas

Akustinį komfortą užtikrinantys produktai savo savybes įgyja dėl specialios akytos tekstūros, medžiagiškumo, perforacijų. Perforuotos gipso kartono plokštės veikia dvejopai: perforacijos skylutės absorbuoja ir padeda išsklaidyti garsą, o lygi plokštės dalis tarp skylučių dalį garso atspindi. Tai padeda patalpoje aiškiai girdėti ir suprasti mus supančius garsus be papildomų tringdančių garso atspindžių.

Akustinis tinkas gali būti naudojamas patalpose, kuriose dėl ypatingų interjero sprendimų, vertingų architektūrinių elementų negalima montuoti akustinių plokščių ar nenorima, kad būtų matomos akustinių plokščių perforacijos. Tuo atveju, kai norima gero akustinio efekto ir vientiso vaizdo puikiai tiks akustinių perforuotų gipskartonio plokščių sistema dengta akustiniu tinku.

6. Ar tai saugu ir higieniška?

 Ar tai saugu ir higieniška?

Be abejo! Knauf asortimente esančios akustinės plokštės ir paneliai yra saugūs, švarūs ir tvarūs. Juos lengva nuvalyti sausa ar drėgna šluoste ar nusiurbti dulkes minkštu šepetėliu. Naudojant Cleaneo tipo plokštes užtikrinamas ne tik akustinis komfortas, bet ir papildomas oro valymo efektas. Šių plokščių sudėtyje yra nuvandeninto ceolito, padedančio valyti orą. Tai ypač aktualu naujakuriams, kadangi nauji baldai ir kilimai skleidžia specifinį kvapą. Tai yra ir draugiškas gamtai sprendimas, nes eksploatacijos periodui pasibaigus plokštes gali būti atiduotos beveik absoliučiam perdirbimui (lieka tik 1% neperdirbamų atliekų).

7. Kaip estetiškai įkomponuoti akustiką gerinančius produktus į šiuolaikinį interjerą?

Kaip estetiškai įkomponuoti akustiką gerinančius produktus į šiuolaikinį interjerą?
  • Kaip estetiškai įkomponuoti akustiką gerinančius produktus į šiuolaikinį interjerą?
  • Kaip estetiškai įkomponuoti akustiką gerinančius produktus į šiuolaikinį interjerą?

Kol minkštos interjero detalės, baldai ir dekoro elementai ganėtinai paprastai įsikomponuoja į aplinką, specialūs akustiniai produktai dėl specifinės išvaizdos gali tapti tikru iššūkiu. Tačiau interjero dizaineriai ramina: yra daugybė būdų akustines plokštes, panelius ar tinką panaudoti skoningai, sudarant vientisą ansamblį su likusiomis detalėmis. Akustinės plokštės turi įvairių perforacijos tipų: tiek minimalistinio, tiek įmantresnio rašto (pavyzdžiui - Cleaneo UFF plokštės). Ažūro dėka jos gali organiškai įsilieti į interjerą arba gerokai jį paįvairinti. Svarbu, kad specialus audinys, dengiantis plokščių antrąją pusę, neleidžia per perforaciją matyti karkaso, tad visa konstrukcija atrodys lengvai ir estetiškai. Nebūtina akustinėmis plokštėmis dengti viso sienos ar lubų paviršiaus – galima naudoti ir prefabrikuotus, kabinimui jau paruoštus akustinius sienų panelius. Kadangi ant panelių galima atspausdinti norimą nuotrauką ar grafiką, jie gali tapti pagrindiniu kambario akcentu. Architektai vis dažniau žaidžia su įvairiais akustinių panelių raštais ir atspalviais, dėliodami iš jų žaismingas kompozicijas.

Tiems, kas vietoj plokščių renkasi akustinį tinką, belieka tik apsvarstyti, ar juo bus dengiamas visas sienos ar lubų paviršius, ar tik jo dalis. Porėta akustinio tinko tekstūra pati iš savęs turi charakterį, tereikia tinkamai ją išeksponuoti.

DAUGIAU INFORMACIJOS