Knauf Knauf

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos pastato rekonstrukcija

Weiter

mazvydo biblioteka
  • mazvydo biblioteka
  • mazvydo biblioteka
  • mazvydo biblioteka
  • mazvydo biblioteka
  • mazvydo biblioteka
  • mazvydo biblioteka
  • mazvydo biblioteka
  • mazvydo biblioteka
  • mazvydo biblioteka

Apie objektą

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka yra viešai prieinama nacionalinė kultūros įstaiga. Architektas Viktoras Anikinas pastato projektą parengė 1953 m., o įgyvendintas jis buvo po dešimtmečio – 1963 m. Tai buvo pirmasis pastatas Baltijos šalyse, suprojektuotas ir pastatytas išskirtinai bibliotekai. 1963 metų gruodžio mėnesį šiame socialistinio realizmo stilistikos pastate įsikūrusi nacionalinė biblioteka buvo didžiausia tokios paskirties Lietuvos įstaiga.

Pastato paskirtis

Pagrindinė Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos veikla – informacijos sklaida, kultūros, mokslo ir švietimo projektai. Pastato patalpos skirtos kaupti, saugoti ir aktualinti nacionalinį dokumentinį kultūros paveldą, užtikrinti jo sklaidą bei integravimą į Europos skaitmeninio turinio erdvę. Jaukios ir funkcionalios patalpos kviečia visuomenę siekti naujų žinių, čia taip pat vykdomi informacijos ir komunikacijos mokslų taikomieji tyrimai, konsultavimo ir ekspertinė veikla. Be leidinių saugyklų ir vartotojams skirtų bendrųjų patalpų, čia įrengtos modernios specialios paskirties patalpos – garso įrašų studija, kino salė, repeticijų patalpa, konferencijų salė.

Papildoma informacija

Pastatą nutarta rekonstruoti Vilniaus Gedimino technikos universiteto ekspertams nustačius bibliotekos pamatų eroziją. Projektavimo darbai buvo pradėti 2006 m., o 2008 m. pradėta vykdyti ir pati rekonstrukcija. Darbus atliko daugiau nei 40 subrangovų. Per aštuonerius metus šiame objekte dirbo per 120 įvairių sričių specialistų iš daugelio šalies miestų. Ši bibliotekos rekonstrukcija įvardijama kaip visai šaliai svarbaus pastato gelbėjimo operacija.

Statybos užduotis

Rekonstruojant Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos pastatą, statybininkams buvo iškelta užduotis atnaujinti pastatą išsaugant jo bendrą išvaizdą, nenutolti nuo pradinio projekto vizijos bei išlaikyti pagrindinių erdvių struktūrą. Pastato fasadas buvo kritinės būklės, tinkas daug kur atšokęs, per ilgą laikotarpį dėl lietaus ir šalčio poveikio buvo pažeista nemaža mūro dalis. Reikėjo surasti kompleksinius sprendimus skirtingos būklės mūrui, įskaitant ir fasado zonas, kurioms reikalingas didesnis atsparumas drėgmei bei fiziniam poveikiui.

Tuo pačiu metu reikėjo šį pastatą paversti šiuolaikiška biblioteka su moderniu, funkcionaliu interjeru, pritaikytu labai įvairiems šių laikų vartotojo poreikiams. Estetiniais sprendimais reikėjo suderinti ir sykiu pabrėžti seno ir naujo santykį, aiškiai atskirti šių laikotarpių stilistiką.

Sprendimas

Martyno Mažvydo bibliotekos rekonstrukcijos sėkmę lėmė bendros įvairių specialistų pastangos. Kūrybinėje grupėje dirbo profesionalūs bibliotekininkai, statybos ir architektūros ekspertai, patirties semtasi žymiausiose ir geriausiose pasaulio bibliotekose. Itin kūrybiškų, nestandartinių sprendimų pareikalavo bibliotekos pastato fasado remontas. Pasak UAB „Knauf“ techninio konsultanto Valdo Mozūro, ši užduotis buvo ypatinga tuo, kad visų pirma buvo siekiama atkurti pastato istorinę išvaizdą.

„Anksčiau pastato fasadui buvo panaudota granito akmenukų apdaila, kurios technologija šiuo metu niekur nebenaudojama. Nebebuvo įmanoma rasti nei tokį darbą išmanančių specialistų, nei ankstesnės spalvos akmenukų, todėl buvo pasirinkta kitokios rūšies apdailos medžiaga. Ji irgi yra pagaminta iš granito akmenukų, tačiau nebereikalauja tokio senovinio darbo įgūdžių. „Knauf“ gamykloje Vokietijoje netgi buvo pagamintas produktas specialiai šiam projektui. Pirmas iššūkis buvo teisingai parinkti medžiagas skirtingai aplinkos poveikio pažeistam mūrui. Kitas iššūkis – ne tik „Knauf“, bet visiems projekto dalyviams – reikėjo surasti subrangovus, kurie savo rankomis pajėgtų atkurti projekte numatytą fasado vaizdą. Teko dar sykį patirti, kad tradicinis pastatų tinkavimas nėra toks paprastas darbas“, – sako V. Mozūras.

„Knauf“ pasiūlė kompleksinius sprendimus skirtingos būklės mūrui, atsižvelgiant į jo pažeidimo laipsnį. Visus darbus stengtasi įvykdyti palankiausiu sezonu. „Buvo labai šaunu padirbėti su projekto rangovu „YIT Kausta“: labai tiksliai viskas sudėliota, surežisuota. Viskas klostėsi tvarkingai, kartu pasiekėme neblogų rezultatų“, – teigia V. Mozūras.

Adresas: Gedimino pr. 51, Vilnius

Rekonstrukcijos laikotarpis: 2008–2016 m.

Informacija parengta: 2017 m. sausio mėn.

Informacija apie naudotus produktus

– briaunoto armatūrinio plieno tinklas, skirtas vidaus ir išorės darbams. Tinklas gaminamas iš cinkuotos plieninės skardos, jo gamybai naudojami žemo profilio metalo lakštai. Tinko pagrindas iš pinto metalo lakštų padeda tinkamai sutvirtinti tinką, nedidelės tinklo akutės užtikrina gerą tinko sluoksnio sutvirtinimą. Ši priemonė naudojama tais atvejais, kai norima tinkuoti ant pagrindų, netinkančių tinkavimui, pvz. supleišėjusio ar stipriai pažeisto mūro vidaus patalpose bei išorėje.

Vorspritzer – paruošiamasis cementinio tinko mišinys, skirtas vidaus ir išorės darbams. Jis užtikrina tinko sukibimą su pagrindu. Vorspritzer tinkamas tiek rankiniam, tiek ir mašininiam dengimui. Ant Vorspritzer sluoksnio galima tinkuoti visais mineraliniais tinkais. Rekonstruojant biblioteką, šis produktas buvo naudojamas suformuoti tinko sluoksnį labiausiai susilpnėjusio mūro vietose.

Unterputzgewebe – stiklo pluošto armavimo tinklas, skirtas tinko sluoksnių armavimui. Šio armavimo tinklo „akių“ dydis (8x8 mm) yra pritaikytas didesnės frakcijos, t.y. tinko sluoksnio armavimui. Šiame rekonstrukcijos projekte Unterputzgewebe buvo naudojamas tinko, dengiamo ant mažiau pažeisto mūro, sutvirtinimui.

LUP 222 - naujos kartos, lengvo tipo kalkių ir cemento mišinio pagrindu paruoštas tinko mišinys. Dėl savo elastingumo jis yra atsparesnis galimiems įtrūkiams. Šio tinko mišinys buvo panaudotas Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos fasado dalims, kurioms nebuvo keliamas didesnis atsparumas vandalizmui ir drėgmės poveikiui.

Lustro – specialus storasluoksnis mineralinis, lengvų užpildų pagrindu paruoštas klijavimo-armavimo mišinys. Lyginant su standartiniais Lietuvos statybų sektoriuje esančiais klijavimo-armavimo mišiniais, Lustro yra lengvo tipo produktas. Rekonstruojant biblioteką jis buvo naudojamas armuojančio sluoksnio įrengimui. Be to, šiame sluoksnyje buvo formuojami visą fasadą suskirstantys grioveliai, būdingi ir senajai apdailai.

UP 310 – specialus cokolinis cemento pagrindu paruoštas tinko mišinys. Produktas naudojamas tinkavimui rankiniu ir mašininiu būdu. Jis buvo parinktas fasado zonai, kuriai buvo keliamas didesnis atsparumas vandalizmui ir drėgmės poveikiui.

Butz – šiuolaikinis granitinis apdailos tinkas. Gali būti naudojamas fasaduose, laiptinėse, koridoriuose, prieškambaryje. Atsparus drėgmei, įbrėžimams ir smūgiams. Dengiamas rankiniu būdu. Šio tinko spalva buvo parinkta ir pagaminta specialiai šiam projektui, t.y. bibliotekai, siekiant atkurti kuo artimesnį buvusiajam fasadui vaizdą bei atspalvį.

Blue – ypač dideliu atsparumu pasižyminti vidaus darbams skirta gipso kartono plokštė (DFH2IR). Tvirtesnė už standartinę ir drėgmei atspari plokštė pritaikyta kritinėms ir didesnio krūvio zonoms. Mechaninį atsparumą ir atsparumą ugniai padidina Blue plokštę sudarantis impregnuoto gipso branduolys su stiklo pluoštu. Tai lengvai ir paprastai montuojama medžiaga, puikiai tinkanti vidaus apdailai. Montuojant Blue plokštes galima išgauti įvairias formas. Šios plokštės yra atsparios įvairiems aplinkos poveikiams, ilgai tarnauja. Be to, tai ekologiškas sprendimas, nes plokštės pagamintos nenaudojant kenksmingų medžiagų. Blue plokštės panaudotos garso įrašų studijai įrengti, kur buvo reikalinga gera garso izoliacija. Šios plokštės buvo pasirinktos dėl padidintos jų masės – tai leidžia nedidinant pertvarų pločio turėti geresnę garso izoliaciją.

CW – profilis gipso kartono konstrukcijoms montuoti. Šie profiliai dažniausiai naudojami pertvarinių konstrukcijų, sienų apkalų ir lubų sistemų montavimo darbams. Gipso kartono plokštės tvirtinamos savisriegiais sraigtais. Profilių nugarėlėje kas 50 cm yra „H“ raidės formos perforaciniai įspaudai, kuriuos statybos vietoje galima atverti ir per juos perkišti mažesnius vamzdžius, kabelius ir laidus. Dėl skirtingo šoninių dalių ilgio profilius galima jungti – sudėti vieną į kitą.

Knauf Insulation – ruloninė stiklo vata be dengiančio sluoksnio. Šios technologijos gaminių storio diapazonas tinka plačiam pritaikymui statybose. Ruloninė vata skirta šilumos ir garso izoliacijai, ypač stogų ir grindų. Padeda sumažinti šildymo išlaidas, apsaugo nuo išorinio triukšmo ir sulaiko vidinį triukšmą. Būdama nedegi, nesukelia gaisro pavojaus. Ši ruloninė vata lengvai montuojama bei transportuojama. Turi EB žymą bei kokybės ženklo įspaudą.

Brio – grindų plokštė, naudojama sausam grindų pagrindui įrengti. Sistemos pagrindinis komponentas – monolitinė gipso plaušo plokštė su tiksliai išfrezuota, tvirta, laiptuota išdroža (įlaidu). Plokštės jungiamos klijuojant išdrožą ir papildomai tvirtinant savisriegiais. Brio plokštės naudojamos tiek naujose statybose, tiek senose renovuojamose gyvenamųjų namų ir biurų patalpose. Jos padeda pagerinti garso izoliaciją bei užtikrinti gaisrinę saugą. Šias plokštes galima kloti ir drėgnose gyvenamųjų namų patalpose bei ant šildomų grindų. Bibliotekos grindims šios plokštės panaudotos dėl smūginio ir orinio garso izoliavimo reikalavimų.

– aukščiausios kokybės gipso plaušo plokštės, skirtos išskirtiniam interjero dizainui sukurti. Tai didelio tankio gipso plaušo plokštės, kurių paviršius padengtas dekoratyviu sluoksniu. plokštės gali būti be apdailos arba padengtos natūralaus medžio faneruote, PVC ar aukštos kokybės foto spauda.. Tai – aukštos kokybės dekoro medžiaga, kurią papildo šių plokščių funkcionalumas ir saugumas. Natūralia ąžuolo faneruote laminuotos A2 degumo klasės plokštės buvo panaudotos įrengiant bibliotekos kino salę ir repeticijų patalpą.

Cleaneo Akustik – perforuota akustinė lubų gipso kartono plokštė, naudojama patalpose, kurioms keliami ypatingi akustikos reikalavimai. Sistema gali būti naudojama patalpose, kurioms taikomi gaisrinės saugos reikalavimai. Šios plokštės turi oro valymo efektą ir gerina patalpų oro kokybę. Daugybė plokštės perforacijų variantų – apskritų, kvadratinių ir kitokių – suteikia galimybę sukurti įvairų lubų dizainą su nematomomis jungiamosiomis siūlėmis. Šios plokštės buvo naudojamos montuojant bibliotekos konferencijos salės lubas.

Fumi Akustikputz – akustinis mineralinis tinkas, padedantis užtikrinti itin geras akustines savybes didesnės erdvės patalpose. Tai aukštomis garso sugeriamumo savybėmis pasižyminti medžiaga, leidžianti sukurti optimalų mikroklimatą patalpoje. Šis tinkas buvo naudojamas įrengiant bibliotekos konferencijų salę.

UAB „YIT Kausta“patirtis

„Projektas buvo išties neeilinis. Specialiai jam vežėme medžiagas iš Vokietijos, dalis jų į Lietuvą atkeliavo pirmą kartą.

Labiausiai įsiminė fasado atnaujinimo darbai, tam prireikė 20 vilkikų įvairių medžiagų, iš kurių didžioji dalis buvo būtent „Knauf“ produkcija. Daugiausiai naudojom įvairių rūšių „Knauf“ tinką – plonasluoksnį, storasluoksnį, apdailos, hidroizoliacinį.

Nemažas iššūkis buvo darbas su kolonomis, kurios yra labiausiai veikiamos atmosferinių poveikių ir kurių atstatymui buvo naudojami specialūs tinkai: kolonų cokolinės dalys apsaugotos specialiais hidroizoliaciniais tinkais, o likusios dalys formuotos naudojant lengvuosius kalkių ir cemento tinkus. Tai buvo darbas ir mokslas vienu metu. Ištisomis dienomis kartu su mumis buvo ir „Knauf“ techninis konsultantas Valdas Mozūras. Greitai, operatyviai priiminėjome sprendimus, skaičiavome, neturėjome viršyti sąmatinės vertės – mums tai buvo iššūkis, tai buvo tikras kūrybinis darbas.

„Knauf“ pasirinkome žinodami, kad jie bus tie profesionalai, kurie iš karto gali konsultuoti, dirbti ir priimti sprendimus. Geros patirties su šiais statybinių medžiagų gamintojais turėjome rekonstruodami Kauno Kristaus Prisikėlimo baziliką. Vykdydami bibliotekos rekonstrukciją su „Knauf“ atstovais konsultavomės intensyviai. Papildomų sunkumų turėjome dėl to, kad 2016 vasara buvo sudėtinga: tai lijo, tai temperatūra kilo virš 30 laipsnių. Teko drėkinti ir vėsinti sienas, konsultuotis su vokiečiais. V. Mozūras jiems nuolat skambino ir ne visada atsakymų sulaukdavome tą pačią minutę, tačiau dirbti su naujomis „Knauf“ medžiagomis buvo įdomu, ypač kalbant apie unikalios struktūros tinkus. Lengvo tipo fasadiniai kalkių ir cemento tinkai pasižymi ne tik puikiomis eksploatacinėmis savybėmis – yra tinkami tinkuojant pažeistą mūrą bei dengiant ypač didelio storio sluoksnius, tačiau yra ir labai patogūs darbui – nekrenta nuo įrankių (priminė sviestą), gerai limpa. Viskas padaryta dėl žmogaus, kad darbai vyktų greitai, kokybiškai ir tvarkingai. Pajutome, koks malonumas dirbti su tokiomis medžiagomis.“

Statybos vadovas Kazys Gurevičius

DAUGIAU INFORMACIJOS