Knauf Knauf

Daugiabutis namas Zolingene

Namas apšiltintas ir suprojektuotas naudojant Knauf Warm-Wand sistemą

Weiter

Plačiau apie daugiabutį namą Zolingene

Solingen WDVS Kratzputz
  • Solingen WDVS Kratzputz
  • Solingen WDVS Kratzputz
  • Solingen WDVS Kratzputz
  • Solingen WDVS Kratzputz
  • Solingen WDVS Kratzputz
  • Solingen WDVS Kratzputz
  • Solingen WDVS Kratzputz
  • Solingen WDVS Kratzputz

Zolingenas, 2015-10-16

Geriau žvirblis sienoje... Taip žinomą patarlę perfrazavo daugiabučio namo savininkai, renovuodami savo pastatą, esantį Šiaurės Reino-Vestfalijos mieste Zolingene. Apšiltintas Kratzputz dekoratyviuoju tinku, šio pastato fasadas tapo elegantiškas, o 1930 m. statytas ir dabar atnaujintas namas virto unikaliu meno objektu.

Oligsas – tai vakarinė Šiaurės Reine-Vestfalijoje esančio didmiesčio Zolingeno dalis. Kartu su dviem kitomis miesto dalimis Oligsas su daugiau nei 40 tūkst. gyventojų sudaro didžiausią rajoną, jis dėl metalo dirbinių gamybos dar žinomas kaip „Peilių miestas“. Kaip ir daugelis kitų namų savininkų Vokietijoje, nekilnojamojo turto bendrovė, daugiabučio namo su septyniais apartamentais savininkė, nusprendė energetiškai atnaujinti ir optiškai padidinti pastato vertę. Jau 2005 m. pradėti vykdyti darbai ir pirmiausia atnaujintas stogas. Tada esamam fasadui, sudarytam iš plytų mūro, šlifuoto cementinio tinko ir dažų, įmonė Knauf atliko U vertės skaičiavimą, nuo jo rezultato priklausė konstrukcijos projektas šilumos izoliacijai įrengti. Per 2013 m. paruošti planai dėl kitų žingsnių ir 2014 m. sausį prasidėjo fasado atnaujinimo darbai. Pirmiausia pasenę pastato mediniai langai su vienos kameros stiklo paketu pakeisti naujais plastikiniais langais su keliais stiklo paketais.

Raineris Kumpas, kaip vadovaujantysis sienos lipdinių meistras, labai anksti buvo įtrauktas į planavimo procesą, taip pat nuo pat pradžių glaudžiai bendradarbiavo su kitų sričių meistrais, ypač langų gamintojais. Bendrai aptariant, buvo numatyta langų pozicija fasade, apsvarstytas vėliau montuojamų palangių-apvadų ir atramų dizainas. Be to, didelis dėmesys skiriamas kompleksinei šilumos izoliacijos sistemai kaip pagrindinei energijos reorganizavimo priemonei. „Aptarus bendras statybų procesas tapo lengvesnis, o atnaujinamo fasado išvaizda harmoninga“, – aiškina R. Kumpas.

Tolesni fasado parengiamieji darbai – maždaug 40 mm storio atramų išpjovimas, kad būtų galima įrengti šilumos tiltelių neturinčią jungtį su lango rėmais ir parengti pakankamai vietos atramų izoliacijai. Dominikas Kumpas, sienos lipdinių meistras ir nuosavos įmonės savininkas nuo 2010 m., tęsia: „Taip pat turėjome pašalinti storą dažų sluoksnį nuo esamo cementinio tinko, kad užtikrintume fasado difuzines savybes.“ Paskui ant maždaug 460 m² sienos pradėta montuoti Knauf Warm Wand Basis kompleksinė šilumos izoliacijos sistema su 140 mm pločio EPS izoliacinėmis plokštėmis (WLG 032), jos buvo tvirtinamos šilumos tiltelių nesudarančiomis įkalamosiomis smeigėmis (SZ 8 Plus, 210 mm) ir galiausiai plonu sluoksniu dengiamos tinku. Cokolių srityje naudojamos 80 mm pločio cokolinės izoliacinės plokštės (WLG 035), jos armuojamos Knauf SM 700 Pro armavimo mišiniu, šiuo mišiniu užtrinamas ir paviršius, o plokščių paviršius nudažomas Autol dažais. Kumpo įmonės komanda, norėdama apsaugoti cokolių sritį nuo iš išorės veikiamos drėgmės, ant mineralinio ir elastingo izoliacinio mišinio naudojo Knauf Sockel-Dicht hidroizoliaciją. Cokolių hidroizoliacijos įrengimo plokštumoje esančias rūsio lubas, remiantis savininko projektu, reikia sandarinti baigus naujinti pastato karkasą.

Kratzputz mineralinis dekoratyvusis tinkas pasitvirtino. Kratzputz mineralinio dekoratyviojo tinko naudojimas storu sluoksniu ir ant WDVS sistemų – abiejų Kumpo įmonių specifikacija. „Savo statybų objektuose dėl išskirtinių savybių rekomenduojame naudoti tik Kratzputz dekoratyvųjį tinką, – teigia R. Kumpas. – Be to, ši medžiaga daugiau nei 90 proc. atvejų naudojama atliekant išorinio tinkavimo darbus. Kratzputz dekoratyvusis tinkas – tai sunkus iššūkis sienos lipdinių verslui. Mes jau ilgai specializuojamės šioje srityje, turime atitinkamų techninių žinių, o dėl Knauf logistikos ir mašinų technikos turime labai geras sąlygas dirbti racionaliai.“ Renovuojamam daugiabučio namo Zolingene, Oligso rajone, fasadui bendrovė naudojo Knauf Mak 3 tinką (spalva 104, 3 mm grūdėtumas).

Nekilnojamojo turto bendrovė, ruošdama užsakymą Kumpo specialistams, į užduočių sąrašą aiškiai įtraukė ne tik energinį pastato atnaujinimą, bet ir optinį vertės padidinimą. Šiai daliai R. ir D. Kumpai pasiūlė įvairių sprendimų ir puošybos elementų. Šedevru tapo spalvingas sgrafitas su žvirblio motyvu, nuo gatvės pusės tupintis ant stogo kraigo.

Taip pat itin efektingai atrodo langų rėmai. „Juos sudaro fasado profiliai, kurie buvo rengiami pagal mūsų šabloną“, – pasakoja D. Kumpas. Iš viso tam buvo sunaudota 160 linijinių metrų. Palangėms taip pat buvo naudojami specialūs pagal užsakymą pritaikyti profiliai (iš viso 50 linijinių metrų), jos nutinkuotos, užsandarintos ir nudažytos. „Profilių ornamentus prie atbrailų gaminome patys. Čia vienas ant kitų suklijavome EPS plokštes ir vienas su kitomis mechaniškai sutvirtinome prie pagrindo. Galiausiai konstrukciją armavome naudodami SM 700 Pro, užtrynėme ir nudažėme baltos spalvos Autol dažais“, – papildo R. Kumpas. Visiems profiliams puošybos elementams klijuoti komanda naudojo specialius Knauf Spezial-Montagekleber montažinius klijus.

Specialistas pasiruošęs papasakoti ir neįprastą istoriją apie Sandstein-Designplatten kalkakmenio plokštes: „Kai Knauf pradėjo jas gaminti, pirmą kartą pats įsigijau šios medžiagos ir suprojektavau savo privataus namo fasadą terasos pusėje“, – sako R. Kumpas. Tuomet dar planuodamas terasą jis sukvietė daugiabučio namo savininkus ir parodė Knauf naujovę. „Taip galėjau įtikinti užsakovus, kad šie leistų mums įrengti pastato kampus būtent su šia medžiaga.“ Visas 300 x 600 mm formato Sandstein-Design Wandplatten kalkakmenio plokščių paviršius buvo klijuojamas atitinkamais sistemos klijais, tuomet gruntuojamas Sandstein Grund gruntu ir dengiamas Sandstein Versiegelung apsauginiu laku. „Tinkas kartu su atbrailomis sukuria nepaprastai harmoningą vaizdą – modernus, tačiau neužgožiantis pastato tradicijos“, – apibendrina R. Kumpas.

Sgrafitas – didysis sienos lipdinių meistrų menas

Vizualus akcentas ant fasado – sgrafitas su paukščio, tupinčio ant šakos, motyvu. Idėja kilo R. Kumpui, šablonu tapo iliustracija iš knygos, jis buvo pritaikytas įgyvendinant sumanymą. „Sgrafitas patobulina tradicinį amatų meną, kuriam taip pat priklauso dekoratyvusis tinkas, – aiškina R. Kumpas. – Ypač norėjau parodyti, ką sugeba sukurti sienos lipdinių meistras.“

Norėdami nudažyti specialistai Knauf užsakė trimis skirtingais rudos spalvos atspalviais specialiai nuspalvintą dekoratyvųjį tinką, taip pat pilkos, žalios ir baltos spalvos. „Vietoje naudodami mineralinius spalvos pigmentus truputėlį keitėme tonus, – teigia D. Kumpas. – Parinktos spalvos turi derėti prie statybų objekte naudojamų spalvų.“

R. Kumpas prabrėžia ir intensyvų bendradarbiavimą su Knauf : „Įmonė mus konsultuodavo planuojant, vykdant darbus ir kuriant dizainą. Mes nuolat bendraudavome įvairiais klausimais, pradedant pagrindo įvertinimu, U vertės apskaičiavimu, medžiagų parinkimu ir baigiant logistika, mašinų technika. Paskutinėje pozicijoje minėta Knauf paslauga ir kompetentingų kontaktinių asmenų komanda iš nepriklausomų tarnybų, rinkos valdymo ir produkciją pristatančių konsultantų yra labai svarbios vykdant statybas.“

Rezultatą tikrąja žodžio prasme galima matyti vizualiai. Pasak R. Kumpo „dar dirbant prie fasado, o ypač atliekant sgrafito darbus, aiškiai didėjo kaimynų ir praeivių dėmesys, tačiau daugiausia, žinoma, smalsavo namo gyventojai.“ Dirbanti dviejų Kumpo įmonių komanda, kurią sudaro keturi asmenys, buvo stebima su dideliu susidomėjimu. „Tai, kad iš šio pradžioje išties niūriai atrodančio pastato galėtų išeiti kažkas neįprasto, tikriausiai nustebino daugelį...“

R. Kumpas ir jo žmona verslą Zolingene įkūrė 1996 metais. Įmonės specializacija – aukštos kokybės tinkavimo sprendimai fasadams, o ypač Edelputz ir Kratzputz mineralinių ir dekoratyviųjų tinkų kombinacijų sprendimai. Kiti prioritetai: kompleksinės šilumos izoliacijos sistemos pagal KFW standartus, vidinių tinkų sprendimai laiptinėms, vonių kambariams ir drėgmės veikiamoms vidaus patalpoms. R. Kumpas pristato save ir savo įmonę kaip tikrą amatų įmonę tikrąja žodžio prasme. Jis puikiai randa bendrą kalbą su savo sūnumi Dominiku. Jam tebuvo 20 metų, kai šis įgijęs išsilavinimą kaip jaunesnysis sienos lipdinių meistras 2010 m. išlaikė egzaminą ir įkūrė savo įmonę. R. Kumpas pasakoja: „Dominikas norėjo ir nori įgyti asmeninės patirties. Tačiau mes gana dažnai dirbame drauge ir, kaip ir šiame projekte, užsakymus paprastai vykdome kartu.“ Abu su savo komandomis jie keliauja 30 km spinduliu nuo Zolingeno. „Jei atsiranda įdomių objektų, kurie mums tampa iššūkiu, galime nukeliauti ir toliau.“

D. Kumpas – menininkas namuose, be to, jis specializavosi paminklų apsaugos restauravimo srityje – baroko, griunderystės arba jugendo stiliumi. „Aš patariu savo klientams, kaip rasti, pavyzdžiui, skoningų sprendimų perėjimuose tarp naujų ir senų pastatų“, – aiškina jis. Namo numerius, simbolius arba logotipus išorės srityje jis perkelia sudėtinga sgrafito technika. Jo su malonumu priimamas iššūkis – fasadų šiltinimas pagal KFW standartą, susiejant jį su dailiais dizaino sprendimais, pavyzdžiui, esant seniems ir meno istorijai vertingiems pastatams. Dažymo darbai, tinko ir šildymo sistemų sujungimas, akustikos kūrimas sujungia jaunėlio paslaugų pasiūlą.

Aukšti abiejų specialistų techniniai standartai nėra atsitiktiniai. R. Kumpas atskleidžia: „Aš pats turiu puikų išsilavinimą, tačiau vis dar stengiuosi perprasti sudėtingas technikas ir jas pritaikyti naujiems iššūkiams. Dominikas taip pat gyvena pagal šią filosofiją. Einant nauju keliu mums svarbios ir pastangos, noras, drąsa. Mūsų penki darbuotojai mielai prisijungia prie mūsų ir kvalifikuojasi šioje srityje.“ Šiuo metu abu verslininkai priima stažuotojus, čia keliami aukšti reikalavimai: „Mūsų amato sekėjai turi išmokti tinkavimo meno ir baigę mokslus gali dirbti mūsų įmonėse“, – aiškina D. Kumpas, pats sėkmingai einantis šiuo keliu.

Darbo eiga:

Vadovas Raineris Kumpas, Zolingenas; vadovas Dominikas Kumpas, Zolingenas.

Techninė konsultacija:

Michaelas Kumpas, Knauf Gips KG.

Taip atsiranda sgrafitas

Sgrafito technika (it. sgraffiare, vok. kratzen) – tai tinkavimo ir raižymo technika, ją pasirinkęs sienos lipdinių meistras turi ne tik sąžiningai ir itin meistriškai atlikti darbą, bet ir turėti meninių gebėjimų. Šiai technikai būtina atidžiai parinkti medžiagas. Pagal paprasčiausią metodą, esant dviejų spalvų sgrafitui, vieni ant kitų dengiami trys tinko sluoksniai:

1) gruntinis tinkas, kurio lygumui keliami ypatingi reikalavimai, naudojamas tam, kad kitus sluoksnius būtų galima tepti tolygaus storio sluoksniu,

2) dekoratyvusis gruntas naudojamas kaip spalvotas antras tinko sluoksnis,

3) dengiamasis sluoksnis, kuris dažniausiai būna šviesaus atspalvio. Kad sgrafitas būtų ryškesnis, reikia tepti daugiau spalvotų sluoksnių.

Pagal šabloną (eskizą) paskirstant tinklelius, galima perkelti pageidaujamo dydžio piešinį. Pageidautina, kad padengtas iš kalkinių ir cementinių mišinių pagamintas gruntinis tinkas būtų švariai nubrauktas liniuote, o viršutinė pusė sušiurkštinta tinko šukomis arba įrankiu tinkui braižyti. Gruntinis tinkas gaminamas kaip sulaikantis vandenį, tačiau jokiu būdu jo neatstumiantis; jis turėtų būti lengvai įgeriantis. Dekoratyvusis gruntas, kuriam gaminti patartina naudoti dekoratyvųjį tinką Edelputz (gamyklinį sausąjį mišinį) be hidrofobinio poveikio, užtepus gruntinį tinką, dengiamas nuo 0,5 iki 1 cm storio sluoksniu anksčiausiai po aštuonių dienų. Paviršių reikia sulyginti ir glotniai užtrinti. Dekoratyvųjį sluoksnį reikia dengti ant dar drėgno, tačiau pakankamai įsigėrusio dekoratyviojo grunto. Dekoratyviojo tinko grūdelių dydis priklauso nuo piešinio detalių ir naudojamos technikos. Padengus tinkas sulyginamas. Kai tinkas lengvai įsigeria, paruoštas piešinys pritvirtinamas prie tinko pagrindo. Per perforacijas vaizdas perkeliamas dulkių maišeliu ant tinko pagrindo. Braižymo darbai prasideda iškart po to, kai perkeliamas piešinys. Dar prieš sustingstant viršutiniam sluoksniui, peiliuku nuo 30 iki 45 laipsnių kampu įstrižai įbrėžiami visi kontūrai. Ypač jei medžiaga šiurkštesnė, jai sustingus, susidaro nešvarūs, nubyrėję krašteliai. Atskyrus pirmiausia sgrafito vielute ir raižikliu atidengiami giliau esantys sluoksniai. Jei sgrafitas daugiaspalvis, dirbama remiantis piešiniu, būtina užtikrinti, kad būtų įpjautas tinkamas spalvos sluoksnis. Galiausiai tinko paviršius lengvai nugrandomas grandikliu ir dumplėmis nuvalomi atsiskyrę grūdeliai. Sgrafito darbus, kuriuos rekomenduojama atlikti esant 15 laipsnių temperatūrai, būtina apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių.

DAUGIAU INFORMACIJOS